Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 07-05-16, 08:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αγγελε σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο οι θέσεις εισόδου & εξόδου του νερού. Επίσης με κλειστές αντλίες δεν υπάρχει γρήγορο και έντονο ανακάτεμα του νερού και έτσι δεν φεύγει και φρέσκο νερό από την υπερχείλιση. Αυτό δεν έχει σχέσει με τη διαλυτότητα ή όχι των Νιτρικών στο νερό , είναι απλά βρώμικο και καθαρό νερό. Και επίσης με τις αλλαγές δεν αφαιρούμε μόνο Νιτρικά αλλά πολλούς ρύπους αλλά αφαιρούμε και οξειδωμένο νερό που έχει μειωμένη δυνατότητα μεταφοράς οξυγόνου. Επίσης και η διαφορά θερμοκρασίας παίζει σημαντικό ρόλο, γιατί το πιο κρύο νερό κάθεται στα χαμηλά στρώματα ενώ το βρώμικο και πιο ζεστό στα ψηλά και να φεύγει από την υπερχείλιση. Ολα αυτά βέβαια με κλειστές τις αντλίες.
Με δοκιμές που έκανα , έβγαλα το συμπέρασμα πως με κλειστές αντλίες είναι περίπου σχεδόν το ίδιο σαν να αφαιρώ πρώτα το νερό και μετά να προσθέτω φρέσκο. Επίσης παρατήρησα πως η μεταβολή θερμοκρασίας είναι πολύ πιο ήπια από το να αφαιρώ / προσθέτω νερό σε διαφορετικά στάδια.
Επίσης και ο τρόπος που μπαίνε το νερό είδα πως παίζει κάποιο ρόλο , και τώρα που έχω την είσοδο στο σημείο που έχω τα σφουγγάρια και τους θερμαντήρες είδα πως το φρέσκο νερό μπαίνει πολύ πιο ομαλά στο ενυδρείο.
Πιστεύω πως με δοκιμές θα δεις πολύ εύκολα αυτές τις διαφορές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries