Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 11-01-15, 19:02   #1
Νεό ενυδρείο 60 λίτρων - Ερωτήσεις
kiddo
Member
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος 11-01-15, 19:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας,

Έχω αγοράσει το ενυδρείο Haquoss Evolution Eco Led 56 57lt. Το ενυδρείο έχει 3 λάμπες LED 6 watt, εσωτερικό φίλτρο με CARBON CARTRIDGE, ANTI-NITRATE SPONGE AND BIOBALLS, αντλία HAQUOSS P-160 COMPACT 160 lt/h - 2.5 Watt και θερμοστάτη 50 Watt.

Για την διακόσμηση επέλεξα υπόστρωμα μαύρο χαλαζιακό χαλίκι, πολύ ψιλό, μια πετρούλα, δύο κομμάτια ξύλο mopani και θα τα συνδυάσω με τα φυτά που θα μπούνε, από όσα έχω δεί Anubia, Java Fern, Java Moss και κάποια άλλα ίσως.

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής, ενόψη του στησίματος που θα κάνω την Τετάρτη:

1. Παραθέτω φωτογραφία με δοκιμαστικό στύσιμο του ενυδρείου. Θα ήθελα την γνώμη σας για την διακόσμηση. Μήπως πρέπει να βάλω και άλλες πέτρες, ξύλα? Σε ποια σημεία να βάλω τα φυτά? Είδα σε σελίδα του εξωτερικού να πλέκουν το Java Moss γύρω από το ξύλο. Είναι καλή λύση?



2. Προτάσεις για κάποια άλλα πρώτα φυτά εύκολα στην συντήρηση για ένα αρχάριο. Από αυτά που είδα μου άρεσαν τα Anubia και Java Fern αρκετά.

3. Φίλος ενυδρειόφιλος είχε γενητούρια από guppy. Μπορώ να βάλω στο ενυδρείο Guppy με Danio Margaritatus? Μπορώ να βάλω μόνο αρσενικά guppy για να μην έχω πρόβλημα με τον πλυθησμό λόγο γεννών?

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή, καλοδεχούμενη!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1040488.JPG
Εμφανίσεις:  5184
Μέγεθος:  118,9 KB  

Εμφανίσεις: 22896
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 13 queries