Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 06-02-14, 12:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στελιο δεν ξερω αν ισχυει αυτο(ισως και να ισχυει πρωτη φορα το ακουω)
αλλα ακομη και αν ισχυει και το αποτελεσμα βγαινει υπολογιζοντας τα ατομικα βαρη,δεν ξερω ποσο ακριβες ειναι αυτο το αποτελεσμα,γιατι στην πραξη δεν λαβαινεις υποψη ολες τις υπολοιπες παραμετρους.
οπως τα χαρακτηριστικα του νερου,τις συνθηκες(θερμοκρασια κλπ)
και ολες τις πιθανες υπολοιπες ενωσεις και στοιχεια που εμφανιζονται με χρηση τροφης για το στρωσιμο.

ισως οταν προκειται για στρωσιμο με καθαρη αμμωνια να ειναι πιο ασφαλες το αποτελεσμα του υπολογισμου,αλλα και παλι δεν λαβαινεις υποψη καποιες παραμετρους.

θελω να πω οτι ισως σε "εργαστηριακες" συνθηκες αυτο που λες να αποδεικνυεται πιο καλα,αλλα σε ενυδρειο με χρηση τροφης δεν ξερω ποσο μεσα πεφτει.
σιγουρα ομως ειναι ενας μπουσουλας χρησιμος αν ισχυει.υπαρχει περιπτωση να βρουμε το θεμα οπου το διαβασες?

παλι ομως για να γυρισω στο αρχικο θεμα,αν προσεξεις τις μετρησεις της πρωτης και δευτερης μερας,
"βαζω λοιπον γυρω στα 70 με 80 στικσ και ξεκιναμε:
το επομενο πρωι αμμωνια 2ppm νιτρωδη 0 νιτρικα 0
2η μερα...αμμωνια
1.8ppm νιτρωδη 5ppm νιτρικα 0"


εγω προσωπικα δεν θυμαμαι να εχω δει σε στρωσιμο, μειωση της αμμωνιας και εμφανιση ΝΟ2 τη δευτερη μερα.
αν αυτες οι μετρησεις ειναι σωστες,το βρισκω "λιγο" εντυπωσιακο

και το μονο που μπορω να σκεφτω σαν αιτια, ειναι το ειδος του υλικου στο φιλτρο σε συνδιασμο με τη μεγαλη ποσοτητα ρυπων.

μαλιστα πιο συγκεκριμενα εχω την "αισθηση" πως αυτο οφειλεται στο οτι η ελαφροπετρα δεν ητανε "αποστειρωμενη" οπως ειναι τα ετοιμα υλικα των εταιριων.

ισως να κανω και λαθος,δεν μπορω να το αποδειξω βεβαια...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries