Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 08-06-11, 08:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

χμμμ
philosophicalForum.gr αν και θα έπρεπε να έχει την μορφη του .org καλύτερα

γεγονός είναι ότι έστω και ένα άτομο να μάθει και να καταλάβει ότι κακώς να ζητάς ψάρια που παράχθηκαν με λάθος κίνητρα (γιατί μόνο για αυτό μπορούμε να είμαστε σίγουροι) είναι μιά πολύ σημαντική αλλαγή
γενικά....για όλες τις αλλαγές αυτό ισχύει
σιγά σιγά θα καταλάβουν όλο και περισσότεροι

αν υποφέρουν? δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό σίγουρα. αλλά φαντάζομαι δεν μιλάμε για τα ψάρια που έχουν υποστεί τομές στο σώμα τους ή ενέσεις χρώματος.....
τελικά όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στο κίνητρο του εκτροφέα το οποίο είναι ανήθικο όταν είναι "περισσότερες πωλήσεις" δίνοντας στον κόσμο "το κάτι άλλο-αυτό που εντυπωσιάζει" κλπ αφού μιλάμε για ζωντανά και όχι για προιόντα
και συνεχίζοντας το ίδιο ισχύει και για αυτόν που διατηρεί ενυδρείο ε?
δηλαδή δεν είναι ηθικό να διατηρείς ψάρια για να μοστράρεις εσύ ή να διακοσμείς τον χώρο σου-το αυτόν ισχύει και για άλλα είδη κατοικίδιων αφού ηθικό είναι ότι δεν αδικεί τον άλλο και πιστεύω να συμφωνούμε ότι είναι άδικο να χρησιμοποιείς άλλον ζωντανό οργανισμό για να φουσκώνεις τον εγωισμό σου ή για υποκατάστατο λαμπατέρ ή κουρτίνας

η αγάπη είναι το μόνο ηθικό "κίνητρο" για όλα αυτά. ο θαυμασμός . μία υποσυνείδητη σχεδόν τάση να φροντίζεις και να παρατηρείς,να συμβιώνεις σχεδόν με ένα κομμάτι της φύσης
Προσωπικά όλα μου τα κατοικίδια ανέκαθεν μου αφαιρούσαν την πίεση της καταναγκαστικής μου συνύπαρξης με τον άτιμο βιομηχανικό υλισμό και με γέμιζαν με ολόγλυκια πολύπλοκη απλότητα ........ τρώω χέζω αναπαράγομαι
we must be in heaven man !!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries