Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 31-12-12, 01:02
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, αν και τα Endler προτιμούν νερό πιο σκληρό από αυτό που έχουμε εμείς εδώ… αυτό δεν είναι απόλυτο. Μια χαρά ζούνε και θριαμβεύουν σε νερό της βρύσης της Φλώρινας. Προσωπικά τα κατατάσσω ανάμεσα στα πιο «σκληρά» ψάρια που μπορούν να διατηρηθούν σε ένα εύρος παραμέτρων νερού με ρΗ 7 και πάνω. Η προσθήκη ανά διαστήματα μικροποσότητας αλάτι (τυροκομικό) και σόδας στο νερό της αλλαγής είναι κάτι εύκολο... όπως και το κρυμμένο κόκαλο σουπιάς πίσω πίσω! Ούτε η θερμοκρασία 28 και 29C που γράφουν κάποιοι είναι απαραίτητες… εγώ τα έχω χρόνια σε 25C και μπορώ να πω ότι μάλλον είναι επίσης μύθος ότι σε αυτές τις θερμοκρασίες παράγουν περισσότερα θηλυκά (κοινός έχουμε γεμίσει μαγκούφηδες!!!).

Για τα ψάρια αυτά έχω διαβάσει πάρα πολλά… θεωρώ το πιο σημαντικό για αυτά είναι να βρίσκονται σε φυτεμένα ενυδρεία με χαμηλή ροή και τακτικές αλλαγές νερού. Οι τακτικές αλλαγές νερού προσθέτουν συνεχώς νέα ιχνοστοιχεία στο νερό… και εδώ μια στις τόσες προσθήκη ιχνοστοιχείων δεν βλάπτει ίσα ίσα είναι η σωστή πρακτική για κάθε είδος που διατηρούμε στα ενυδρεία μας. Επίσης από πλευρά γενετικής-ζωολογίας μπορώ να πω ότι ο μεγάλος αριθμός γόνου που παράγουνε σε συνδυασμό με τις πολλές γενιές ανά έτος και τα πολλά έτη μακριά από το φυσικό τους περιβάλλον έχουν «σπρώξει» το υπό «αιχμαλωσία» στα ενυδρεία μας πληθυσμό τους προς το νερό που τους παρέχουμε... επιβίωση του πιο ικανού (Δαρβίνος). Αυτή τώρα είναι μεγάλη συζήτηση και ευχαρίστως θα συμμετείχα σε μια τέτοια… δηλαδή χωρίς να θέλω να διαστρεβλώσω αυτά που πιστεύω παρουσιάζοντας τα εδώ με λίγα λόγια να πω ότι θεωρώ το πληθυσμό των Endler που διατηρώ «διαφορετικό» από τον άγριο πληθυσμό που υπάρχει στην φύση, ως προς τις αντοχές του στις παραμέτρου του νερού - αλλά οι παράμετροι νερού πρέπει να κυμαίνονται μέσα σε κάποια όρια όπως έγραψα ήδη. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να μην ισχύει για άλλα είδη όπου οι παράμετροι του νερού παίζουν σημαντικό ρόλο στην φυσιολογία τους… τα κοινός λεγόμενα ευαίσθητα είδη.

Δεν γνωρίζω περίπτωση φίλου να είχε πρόβλημα με το νερό. Γενικά αν μπορούμε να τους παρέχουμε νερό που θεωρείτε ιδανικό, δηλαδή
pH 7.4-8.1
dKH 11
GH 15

T.D.S.
170 -350 (προσωπική μου τοποθέτηση)
Θ C 21-28

Μια χαρά θα πάνε τα ψαράκια
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01859 seconds with 11 queries