Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 12-05-13, 15:02
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεπάγωμα οποιασδήποτε τροφής (πόσο μάλλον γαρίδας) και στην συνέχεια για δεύτερη φορά κατάψηξή της, νομίζω οτι είναι θανατηφόρα!!!
σιγουρα ειναι θανατιφορα ποσο μαλλον για τα ψαρια που ειναι ευεσθιτι οργανισμοι
για εμασ τουσ ανθροπουσ 2-3 ευδομαδεσ στο νοσοκομιο και την βγαλαμε καθαρι το πολλι με καμια σαλμονελλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνταγη 1 (κυριως για δισκους αλλα το τρωνε τα περισσοτερα ψαρια)

Συστατικα
- 1 ολοκληρη μοσχαροκαρδια
- 1 σακκουλακι κατεψυγμενο σπανακι
- 500γρ κατεψυγμενη γαριδα με το κελυφος
-5 μπανανες
-6 ταμπλετες πολυβιταμινες (προαιρετικα)
-9 σκελιδες σκορδο
-ζελατινη ζαχαροπλαστικης
-ετοιμη τροφη σε flakes και/ή granules
-3 καροτα καθαρισμενα
-σακκουλακια διατηρησης τροφιμων.

Εκτελεση
Καθαριζω καλα την καρδια απο ινες νευρα αρτηριες και κρατω ωραιο καθαρο φιλετακι. Ξεπαγωνω το σπανακι και τις γαριδες. Καθαριζω μπανανες, σκορδα και καροτα. Λιωνω τις πολυβιταμινες σε νερο (***σημ .για πολυ μερακληδες*** αφου πρωτα βγαλω τον υμενα τους.) Λιωνω τη ζελατινη σε νερο χλιαρο..... Παιρνω ενα πολυμιξερ ή εναλλακτικα μπλεντερ. Προσθετω ολα τα υλικα και τα χτυπαω..... Οχι πολυ μην γινουν νιανια περιπου σαν ρυζι να γινει το κρεας.... Παιρνω το μιγμα και το ριχνω στο σακκουλακι.... Το παταω με το χερι μου για να γινει μια επιπεδη πιττα. Κλεινω το σακκουλακι και το βαζω καταψυξη. Φυσικα μιλαμε για πολλα σακκουλακια..... Οταν θελω να ταϊσω κοβω κομματακι το βαζω σε ενα φλιτζανακι με νερο απο το ενυδρειο και το ξεπαγωνω. Μετα το ριχνω μαζι με το ζουμι στο ενυδρειο και γινεται το ελα να δεις..... Μου ανοιξα την ορεξη.....
ο πατερασ μου κρεοπολιο εχει και εδο στιν κυπρο λογο του οτι το βοδινω δεν κινιτε στιν αγορα φερνουμε μονο ενα κοματι βοδινου το μερι μαζει με το φιλλετο (bonfilet - T-bon) και το συκοτι
Μπορω να κανω αυτι την τροφη με ενα απο αυτα τα κοματια (συκοτι , φιλετο , μερι (μπουτι) )?? αν και για το φιλλετο χλομο το βλεποω γτ ειναι αυτο που φευγει προτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω... γιαυτό ρώτησα, μήπως έχουν κάτι που δεν κάνει για τα ψάρια.
Απλά φαντάζομαι ότι για να μπορούν να διατηρηθούν καιρό έστω και στην κατάψυξη, όλο και κάτι θα έχουν από συντηρητικά.
Αν κάνω λάθος, ακόμα καλύτερα!
απλοσ παγονει ο χρονοσ πανο τουσ καταψιγνοντε φρεσκα και ξεπαγονουν και ειναι φρεσκα (για εμενα) και μετα απο ενα χρονο αλλα αυτο κυριοσ εξαρτατε απο το ειδοσ
τουλαχιστον για τα κρεατοπαρασκευασματα μπορεισ να εγκιιθεισ 1 χρονο αφοβα
απο συντιριτικα δεν νομιζω να υπαρχει κατι ιδικα στα ψαρικα που τα βλεπεισ σοστα
και τισ πλιστεσ φορεσ σε τροφιμα τετιου ειδουσ συντιριτικα δεν ειναι κατι παραπανο απο αλατι, ζαχαρη κ.α μπαχαρικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christophoros : 12-05-13 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries