Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 23-06-12, 03:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Υπαρχει ενα πολυ καλο Αγγλικο φορουμ αποκλειστικα για σαλιγκαρια (δε θυμαμαι λινκ, αλλα καποτε ειχα κολλησει και διαβασα σχεδον ολα τα ποστς)
Αν διατηρεις ενυδρειο ΜΟΝΟ με σαλιγκαρια καλο ειναι μια φορα το μηνα να ριχνεις ενα κοματακι απο καψουλα ασβεστιου.
Επισεις αν ειναι και ψαρια μεσα που δε θελουν σκληρο νερο μπορεις να τα κανεις μια -δυο φορες το μηνα "μπανιο" σε ενα ταπερακι με δυο λιτρα νερο απο το ενυδρειο και με δυο -τρεις σταγονες υγρο calcium για reef και τα αφηνεις εκει μεσα 24-48 ωρες με πολυ ελαχιστη τροφη (λενε οτι ενα ραγισμενο καβουκι δεν θεραπευεται, ομως με τη συγκεκριμενη ρουτινα αν εχεις καποιο ραγισμα σκληραινει το σημειο τοσο πολυ που ουσιαστικα το προβλημα παυει πλεον να ειναι προβλημα για το σαλιγκαρακι)
Επισεις πολλοι αναφερουν κοκκαλο σουπιας μεσα στο ενυδρειο με -συμφωνα με τα λεγομενα τους, δεν το εχω δοκιμασει- ιδια καλα αποτελεσματα το οποιο δε χρειαζεται να συμπληρωνουν τιποτα.
Σε ενυδρεια μονο με σαλιγκαρια μπορεις να βαλεις ασβεστολιθικο βυθο και τριμενο κοραλι.
Το αγγουρι ειναι must αλλα αυτο που τα κανει να μεγαλωνουν γρηγοροτερα ειναι το σπανακι, η σπιρουλινα και που και που λιγη πρωτεινη. (flakes ισως η και γαριδοτροφες).
Αυτο που υπωθηκε πριν σχετικα με τις ουσιες που τραβανε απο το νερο στην περιπτωση σου μαλλον καλο ειναι γιατι ριχνει τα kh - gh, Προσωπικα προτεινω αφοβα την συγκατηκηση με τα μονομαχακια σου, εξ αλλου αφου δεν εχεις ro η ριτινες τα σαλιγκαρακια θα σου φτιαχνουν το νερακι μια χαρα, μονο προσεξε τα apple snails γιατι ειναι πιο βρωμιαρικα κι απο χρυσοψαρα, καλυτερα να τα αποφυγεις στα λιτρα σου γιατι ηδη εισαι κατω των οριων. Τα υπολοιπα αφοβα.
Προσωπικα παντα εκτιμουσα την παρουσια τους στα ενυδρεια μου και ποτε δε μου δημιουργησαν προβλημα και μονο θετικα συμβαλουν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02478 seconds with 11 queries