Θέμα: Αγορά Α/Ο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 24-01-11, 03:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Nίκο, εγώ πάλι θα σου προτείνω αυτήν: http://waterwaves.gr/index.php?targe...ategory_id=189 που μαζί με το Flush Kit κοστίζει 70 ευρώ και την έχω κι εγώ.
Το ενυδρείο σου είναι 110 λίτρα, άρα για την αλλαγή θέλεις περίπου 40 λίτρα νερό κι ας πάρουμε την ακραία περίπτωση ότι θέλεις να βάλεις μόνο από την Α/Ο.
Η συγκεκριμένη παράγει 190 λίτρα (50 γαλόνια) τη μέρα, εγώ σου λέω 150 για σιγουριά, άρα σε 8 ώρες γεμίζει ένα 50κιλο βαρελάκι (εμένα μου γεμίζει 70κιλο).
Την ανοίγεις λοιπόν το βράδυ πριν κοιμηθείς κι όταν ξυπνήσεις το πρωί, την κλείνεις και πας στη δουλειά και το απόγευμα γυρνάς και κάνεις την αλλαγή σου.

Σου δίνω ένα παράδειγμα πώς την δουλεύω εγώ και σε διαβεβαιώ ότι με έχει βολέψει πολύ, γιατί δεν κάθομαι από πάνω της να περιμένω πότε θα γεμίσει
το βαρελάκι ή τον κουβά, βέβαια αν θέλεις να μαζεύεις το νερό της αλλαγής σου σε 2-3 ώρες, τότε πάρε μεγαλύτερη μεμβράνη, πχ την 100 ή την 150GpD.
Η μονάδα απιονισμού χρησιμοποιείται κυρίως σε θαλασσινά ενυδρεία και το μανόμετρο μόνο γι' αυτό που σου είπαν ήδη, για να βλέπεις την πίεση του δικτύου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,30493 seconds with 11 queries