Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 15-07-10, 12:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επανερχομαι για να μοιραστω τις παρατηρησεις μου.
αφορουν τις περκες ( serranus hepatus). οπως εχω αναφερει και πιο πριν ο ρυθμος αναπτυξης ειναι απλα ασσυληπτος. εχουν 5πλασιασει περιπου τον ογκο τους μεχρι τωρα.
ειναι ψαρια που εκδηλωνουν το χαρακτηρα τους πολυ νωρις. απο γονοι ειναι ιδιαιτερα περιοχικα...διεκδικουν ενα συγκεκριμενο σημειο στη θαλασσα οπου εχουν μια "φωλια" και αυτο κανουν και στο ενυδρειο.
οταν βρεθουν περισσοτερες σε ενα μικροτερο χωρο -στο ενυδρειο μου δηλαδη- δημιουργουν ιεραρχιες. θυμιζουν πολυ τις κιχλιδες.
βαζοντας σταδιακα περκες στο ενυδρειο αποκαλυφθηκαν τα εξης.
οταν ηταν μονο 2 η μικροτερη δεχονταν τακτικα επιθεσεις απο τη μεγαλυτερη. τωρα που ειναι αρκετες ομως υπαρχουν μικροεντασεις και κυνηγητα που κρατουν ελαχιστα αλλα εδραιωνουν το ποιος ειναι το "αφεντικο". η μικροτερη περκα οσο κραταει την "υποτελεια" παραμενει αθικτη. και γενικοτερα κανενα ψαρι δεν εχει σκισμενα πτερυγια ουτε ειναι στρεσσαρισμενο-κρυμμενο γιατι καθενα ξερει τη θεση του.
η μεγαλυτερη ειναι αυτη που κραταει τα ηνια.
εισαγοντας μια νεα περκα....εστω και αν ειναι μεγαλυτερη δεχεται τα πυρα της πρωτης σε ιεραρχια αμεσως και εντονα. ενω δηλαδη υπαρχουν πολυ μικροτερες περκες...μια νεα ακομη κι αν ειναι μεγαλυτερη αντιμετωπιζεται σαν παρεισακτη. φαινεται ξεκαθαρα πως οι "συγκατοικοι" αναγνωριζονται μεταξυ τους. πολυ γρηγορα ομως εδραιωνει κι αυτη τη δικη της θεση και αποκαθιστανται οι ισορροπιες.
πολυ ενδιαφερον να τα παρατηρεις ολα αυτα
..και ειμαι περιεργος αν και κατα ποσο θα αλλαξει η συμπεριφορα ενηλικιωνοντας και σε περισσοτερα λιτρα που θα μεταφερθουν συντομα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-07-10 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01421 seconds with 11 queries