Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-01-10, 20:49
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Ερώτηση για αυγά applesnail

Πριν από 7 ημέρες πρόσθεσα ένα 2ο μηλοσαλίγκαρο στο ενυδρείο μου (60λτ, 7 γκάπυ). Μέσα σε λίγες ώρες το βρήκα αγγαλίτσα με το άλλο.

Σήμερα βρήκα ένα τσαμπί από αυγά πάνω στο χαλίκι. Είμαι βέβαιος ότι είναι αυγά applesnail, έχω συγκρίνει φώτο από σχετικά site (έχω κακές φώτο από κινητό και αύριο μπορώ να βγάλω από φωτογραφική αν βοηθάει).

Είμαι άσχετος με το θέμα αναπαραγωγής applesnail πέρα από λίγα κείμενα που έχω διαβάσει (γενικά είμαι άσχετος σε πολλά θέματα) και θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια.

Το 1ο σαλιγκάρι το έχω εβδομάδες. Το 2ο σαλιγκάρι (υποθέτω το θυλυκό) πέρασε πολλές ώρες στο ίδιο σημείο (άρχισα να ανυσηχώ για την υγεία του). Μέχρι τις 12:00 σήμερα το άφησα στο ίδιο σημείο (στο βυθό, κοντά σε γωνία κάτω από σκιά φυτού). Πριν από λίγο γύρισα σπίτι και παρατήρησα το τσαμπί (στον πάτο).

1. Βλέποντας τα αυγά και χωρίς να καταλάβω τί ακριβώς είναι τα έπιασα με το χέρι από το βυθό με αποτέλεσμα να σπάσω (τρίψω) ένα μεγάλο μέρος από το τσαμπί (έσπασα περίπου το 1/4). Μπορώ ακόμα να ελπίζω σε εκκόλαψη ?
2. Τι τα κάνω τα αυγά τώρα ? Να τα ρίξω μέσα στο ενυδρείο (απ'ότι έχω διαβάσει όχι) ? Προς το παρών έχω βάλει μια γεννήστρα στο ενυδρείο, η γνωστή πλαστική με τα πλαινά που της επιτρέπουν να επιπλέει. Έχω τοποθετήσει το τσαμπί πάνω στο πλαινό πλευρό πάνω από το νερό. Το ενυδρείο έχει καπάκι και έχει διαρκώς υγρασία και όσο το ενυδρείο έχει φως η θερμοκρασία της επιφάνειας είναι καλή. Καμιά καλύτερη ιδέα ?
3. Εφτά μέρες είναι αρκετές ή μήπως το σαλιγκάρι που πρόσθεσα πρόσφατα ήτανε ήδη 'γκαστρωμένο' ?
4. Τα αυγά στο βυθό είναι συνηθισμένο ? Έχω περίπου 2-4εκ περιθώριο (γυαλί εκτός νερού) και δεν παρατήρησα ποτέ τα σαλιγκάρια μου να ανεβαίνουνε στο καπάκι.

Και πολλές ακόμα ερωτήσεις ...

ΥΓ. Ο διαβολάκος ο Ηλίας φταίει με τις φωτογραφίες του, με έβαλε και μένα στο λούκι .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries