Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 22-01-10, 02:10
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Καλά από τον bokostas πήρες τεστάκια; Τι του χάρισες για αντάλαγμα;

Πέρα από την πλάκα... Η μέτρηση μηδενικής αμμωνίας με εκπλήσει. Με ποιό τεστ έκανες την μέτρηση; Τα τεστ τις sera να ξέρεις δεν θεωρούνται ιδιαίτερα αξιόπιστα, ιδίως της αμμωνίας. Κάπου διάβασα οτι έδειχνε μηδέν σε καθαρή αμμωνία . Πάντως επανέλαβε την μέτρηση και δες μήπως έχει λήξει το τεστ.

Πες μας λοιπόν λίγα πραγματάκια ακόμα, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα :

Γράφεις 7 χρυσόψαρα. Τι είδους χρυσόψαρα και τι μεγέθους περίπου;

Τι φίλτρο-φίλτρα έχεις και με τι βιολογικό υλικό;

Μήπως έχεις αιχμηρό διάκοσμο στο ενυδρείο σου;

Γνωρίζεις αν το exit καταστρέφει ή όχι την βιολογιά σου;

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία του ψαριού και του ενυδρείου σου;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν ψαρια (χρυσοψαρα που ζουν/επιβιωνουν σε γιαλες 10λ για χρονια τα περισσότερα ζουν στις γυάλες από λίγες μέρες ως μερικούς μήνες. Και μιλάμε για ένα ψάρι που και ανθεκτικό είναι και σε κανονικές συνθήκες ζεί πάρα πολλά χρόνια. Νομίζω πάνω από 20 πραγματικά απόρω με αυτή σου την άποψη και δεν μπορουν αν ζησουν σε ενυδρειο για 2 μηνες) ίσως να μπορούν να επιβιώσουν, αλλά όχι με μια αλλαγή νερου στις 15 ημέρες. Δηλαδή αν τα είχες σε 200 λίτρα, θα άλλαζες νερό μια φορά το μήνα;
και λεω να κανουμε συζητηση οχι να λεμε αυτο φταιει και να μην ακουμε τπτ αλλο οσο για το ick το εχω ψαξει πολυ και δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις αν το προλάβεις έγκαιρα και με καλές συνθηκές ακόμα και μόνο η αυξηση της θερμοκρασίας μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Βέβαια εδώ μιλάμε για ψάρια κρύου νερού και ίσως το φάρμακο να είναι απαραίτητο. Δεν το γνωρίζω. Πάντως δεν είναι από τις ζόρικες ασθένειες

2ον δεν εχουμε ξεκαθαρισει αν ειναι ick/ασθενεια/τραυματισμος/υπερπλυθησμος(αμμωνια) και καποιοι οχι απλα ειναι απολυτοι αλλα λενε και ενα καρο εξυπναδες

καλτς ή uv στο ick βοηθαει μονο στην φαση του κυκλου ζωης του ick που πεφτει απο το ψαρι και ψαχνει ενα μερος να αναπαραχθει όλα τα φάρμακα αυτό κάνουν. Μόνο τότε μπορούν να εξουδετερώσουν το παράσιτο. Δεν έχω ακουσει ποτέ πως η uv μπορεί να βοηθήσει στην θεραπεία του ick. Έχεις κανένα link;
Αφού ασχολείσε με χρυσόψαρα και έχεις σκοπό να φτιάξεις και λίμνη, πρέπει να γνωρίζεις πως δεν ζουν όλα τα χρυσόψαρα στις χαμηλές θερμοκρασίες που επικρατουν στην Ελλάδα. Όσον αφορά το Black Μοοre μάλλον δεν κάνει για λίμνη και με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα ότι συνιστούν κατ' ελάχιστον 40 λίτρα ανά ψάρι.

Εσύ ποιά θεωρείς ότι είναι τα ελάχιστα λίτρα που θα πρέπει να δίνουμε σε ένα χρυσόψαρο;

Διάβασε λίγο και αυτά τα αποσπάσματα :

...Κανένα ενυδρείο μικρότερο από 100 λίτρα (καθαρό νερό) δεν είναι κατάλληλο για να κρατάμε χρυσόψαρα. Σε ένα τέτοιο ενυδρείο μπορούμε να βάλουμε μέχρι 3 ψάρια, αφού πρέπει να τα κρατάμε σε ομάδα. Όσο πιο μεγάλο είναι φυσικά το ενυδρείο, τόσο καλύτερα για αυτά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια ότι και τα είδη όπως τα oranda μεγαλώνουν το ίδιο πολύ με τα κοινά χρυσόψαρα...

...Υπάρχει η εντύπωση ότι τα χρυσόψαρα βρωμίζουν το νερό πιο πολύ από τα άλλα ψάρια και γι αυτό χρειάζονται πιο ισχυρό φιλτράρισμα. Αυτό είναι ένας μύθος που ξεκινάει από την συνήθεια να βάζουν οι πιο πολλοί, περισσότερα ψάρια σε ένα ενυδρείο από ότι θα έπρεπε και από το γεγονός ότι συνήθως τα κρατούν σε μεγαλύτερες από ότι πρέπει θερμοκρασίες. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ και άρα χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο και βέβαια περιορισμένο αριθμό ψαριών. Το ίδιο ισχύει και για άλλα είδη όπως τα Όσκαρ. Κανένας δεν μπαίνει στην ιδέα να βάλει σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων 7-8 Όσκαρ, αλλά πολλοί το κάνουν με τα χρυσόψαρα!!! Αφού πρόκειται για ψάρι που δεν θέλει ψηλές θερμοκρασίες, όταν το κρατάμε στους 25-26 C ο μεταβολισμός τους είναι πολύ έντονος και άρα τρώνε πολύ και φυσικά αντίστοιχα πολλά είναι και τα απόβλητά τους. Ένα καλό εξωτερικό φίλτρο ή ένα φίλτρο τύπου Αμβούργου, είναι αρκετό για να υποστηρίξει ένα σωστό ενυδρείο με χρυσόψαρα...

πηγή : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02131 seconds with 11 queries