Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 02-10-15, 15:56
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Τα ίδια. Το σουμπουμκιν νομίζω το λένε, 2 μέρες τώρα μου φαινόταν νωθρό. Ενώ ήταν δραστήριο και συχνά πεινασμένο. Ανοιγόκλεινε το στόμα συχνά φυσιολογικά και συνέχεια έψαχνε κάτι να φάει.
2 μέρες το βλέπω νωχελικό. Σήμερα έκατσε στον πάτο. Σχετικά με παλιότερα ανοιγοκλείνει το στόμα αργά. Σαν να έχει γίνει λίγο κόκκινο μωβ το σώμα του. Δείχνει ιδιαίτερα πρησμένο. Λέπια δεν πετάγοντα. 4-5 ανα πλευρά γυαλίζουν λίγο σαν να ξεχωρίζουν αλλά δεν πετάγονται. Τα λέπια που προανάφερα και παλιότερα έτσι ήταν.
Το ενυδρείο μου είναι ένα ακουατλαντίς 55 λτ κλασικό. Εχω μέσα λίγα φυτά. Μάλιστα την μέρα που παρουσίασε την νωχελικότητα είχα προσθέσει 2 ανούβιες, 2 βαλισνερίες, 3 μικρά κοτσανάκια σαν γκαζόν. Και χθες έβαλα κάτι που επιπλέανε με 3 φυλαράκια ανα βλαστό, λίγα κομάτια. Τα φυτά που τα κοιτάω δεν έχουν ιδιαίτερα σημάδια να δείχνουν οτι τα τρώει. Λίγο στην μεγάλη βαλισνερία έλλειπε λίγο φυτό, την αφαίρεσα.
Το ψάρι έχει μήκος 8 εκατοστά χωρίς την ουρά.
Και οι τιμές μου πριν αλλάξω το 1/3 το νερό που άλλαξα σήμερα ήταν:
cl2=0,8
NO3=50
NO2=0
GH=>14d
KH=3d
PH=6,8
άλλαξα το 1/3 σχεδόν νερό. Και έριξα λίγο παραπάνω biotopol.
Λίγη ώρα μετά καθόταν στον πάτο. Και μόνο οταν ακούμπησα λίγο ελαφρά το τζάμι πήγε λίγο παραπέρα. Και ξαναέκατσε.
Τι μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01302 seconds with 11 queries