Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 26-01-09, 13:45
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθές το απόγευμα μου τη βίδωσε και πήγα και πήρα ένα RIO 240 και θα κρατήσω το 60άρι που στρώνω για γεννήστρα/καραντίνα.
Στόχος αυτό που μου άρεσε από την αρχή δηλ. Malawi mbuna και θέλω να το κάνω σωστά οπότε παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

1. Η βάση είναι της juwel, βιδώθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά στη μέση κάνει μία μικρή κοιλιά μήκους 50cm με μέγιστο βάθος περίπου 0,75mm (το μέτρησα με φίλερ). Είναι πρόβλημα ή το γυαλί θα κυρτώσει και θα πάρει το σχήμα της βάσης ? Βάλε φελιζόλ μεταξύ της βάσης και του ενυδρείου

2. Μία πολύ μικρή κλίση που υπάρχει λόγω δαπέδου 2-3mm κατά μήκος θα δημιουργήσει πρόβλημα ? Είναι μικρή η κλίση

3. Στον πάτο θα βάλω εξιλασμένη πολυστερίνη (το μπλέ της DOW) για να πάρει το βάρος από τις πέτρες. Έχω ήδη ένα φύλλο πάχους 3cm και σκέφτομαι να το σκίσω στη μέση ώστε να γίνει 1,5cm ώστε να χάσω λιγότερο χώρο. Μου φαίνεται ότι το πάχος αυτό είναι αρκετό, το έχει δοκιμάσει κανείς ? Είναι δύσκολο να το σκίσεις, εγώ έχω βάλει φελιζόλ λευκό 1,5 cm

4. Το εσωτερικό φίλτρο δείχνει να εχεί αρκετό χώρο για υλικά αλλά είναι 600 lt/h δηλ. περίπου 4 φορές την ώρα τα καθαρά λίτρα . Από ότι έχω διαβάσει σε παρουσιάσεις οι περισσότεροι προσθέτουν και ένα εξωτερικό φίλτρο. Είναι απαραίτητη αυτή η προσθήκη ή θα μπορούσα έστω προσωρινά να κρατήσω το εσωτερικό ? Προτίμησε eheim, δες τα 2026,2028,2217 κτλ. δες και της fluval to 305.

5. Για άμμο λέω να χρησιμοποιήσω ψιλό αραγωνίτη για τις σκληρότητες. Χρειάζεται και κάποιο άλλο υλικό ? 4-5 cm είναι αρκετό πάχος ?? Άμμο από θάλασσα ψιλόκοκκη πολύ καλό πλύσιμο, ας πάρει και μια βράση, πρώτα θα βάλεις τις πέτρες πάνω στο φελιζόλ και μετά την άμμο.

6. Για την πλάτη σκέφτομαι το juwel rock ώστε να μπορούν να ακουμπήσουν και οι πέτρες πίσω. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό πιθανόν και πιο οικονομικό ? Φόντο μπλέ ή μαύρο εξωτερικά αγοράζεις με το μέτρο είναι φθηνό, υπάρχει και ένα υγρό για καλλίτερη επαφή φόντου - τζαμιού, τις πέτρες να τις κολλήσεις με σιλικόνι για ενυδρειακή χρήση.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας, Γιάννης
. . . .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01656 seconds with 11 queries