Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 09-01-19, 12:51
Το avatar του χρήστη avraamp
avraamp Ο χρήστης avraamp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2016
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Αυτό με τους καρδινάλιους και τους ροδόστομους ίσως το ανακαλύψεις και μόνος σου στην πορεία.
Εγώ το δοκίμασα με άλλα τέτρα και παρότι δεν είχα προβλήματα και οι δίσκοι μου δεν χτύπαγαν ή έτρωγαν τα μικρότερα ψάρια, έβλεπα ότι τα κοπάδια μόλις έβλεπαν δίσκο έφευγαν και κρυβόντουσαν, κάτι το οποίο δεν ήταν και εύκολο με 10 δίσκους τότε σε 1,5 μέτρο ενυδρείο., γιατί όπου και να πήγαιναν έπεφταν πάνω σε δίσκο. Οπότε τα έβγαλα γιατί έβλεπα ότι τα ταλαιπωρώ...
Πάντως το καλοκαίρι η θερμοκρασία μου ήταν πολύ πάνω από 28 καθώς συνήθως δεν βάζω ανεμιστήρες, έφτανε 31 κάποιες μέρες αν θυμάμαι καλά, οπότε εκεί σκέψου ότι θα χειροτερέψει και άλλο η κατάσταση για τα τέτρα.

Επίσης, σε ότι αφορά το κοπάδι νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι όλα μαζί και από ένα εκτροφέα ή μαγαζί, ώστε να μειώνουμε το ρίσκο κάποιο ψάρι να κουβαλάει κάτι σε περίπτωση που πάρουμε ψάρια από πολλές διαφορετικές πηγές
Εγώ έχω καταλήξει επίσης να είναι όλοι στην ίδια χρωματική ποικιλία για να δείχνει ομοιόμορφο το κοπάδι, αλλά αυτά είναι γούστα!!!

Καλή αρχή, σου εύχομαι να τα χαρείς και να τα δεις πιατέλες!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01389 seconds with 11 queries