Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 18-11-10, 10:52
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι από την μια τα Eheim είναι υπερτιμημένα (καλά φίλτρα αλλά οι γερμανοί στηριζόμενοι στο όνομα που έχουν κάνει τα τσιμπούν στην τιμή) ενώ από την άλλη τα Sun Sun πωλούνται φτηνότερα αφενός λόγω φτηνών εργατικών και αφετέρου λόγω της πολιτικής που ακολουθεί η Κίνα σχετικά με τις εξαγωγές της.

Όσον αφορά το θέμα της κατανάλωσης είναι θέμα του καθενός να δεί πόσο του στοιχίζει η κιλοβατώρα (σε σχέση με την τετραμηνιαία κατανάλωσή του) και να δει σε πόσο χρόνο θα κάνει απόσβεση της διαφοράς τιμής μεταξύ των δύο.

Και να θέσω και άλλη μια παράπετρο στο θέμα της κατανάλωσης? Οι καταναλώσεις που δίνουν οι εταιρίες είναι ονομαστικές, πρακτικά με άδεια φίλτρα. Έχει μετρήσει κανείς την κατανάλωαη σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας με τα φίλτρα γεμάτα υλικά να δούμε πόσο κοντά είναι στις καταναλώσεις που δίνουν οι κατασκευαστές? Είμαι πολύ περίεργος να μάθω και δυστυχώς δεν έχω ούτε το 2036 ούτε κάποιο από τα δύο κινέζικα για να τα μετρήσω. Τότε μόνο μπορούμε πρακτικά να κουβεντιάζουμε για απόσβεση της μεταξύ τους διαφοράς.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01880 seconds with 11 queries