Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-01-16, 19:49
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Smile Νεοαφιχθεντας στο σπορ ζητεί βοήθεια

Καλησπέρα σε ολους, καλώς με βρηκατε! Όπως, θα έχετε σντιληφθει από τη λεζαντα, είμαι εκκολαπτόμενος χομπιστας και θα παρακαλουσα ταπεινά, την κατάθεση των φώτων σας στο στρόβιλο αποριών που έχει κατακλύσει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα. Αρχίζω...
Πρόσφατα αγόρασα ενυδρείο 125 λίτρων ( juwel rio). Στο υγρό τερέν του ενυδρειακου σταδιου - λίαν συντόμως ξεκινώ έργα κατασκευής και συντήρησης- θα φιλοξενηθούν τίμια και σεμνά ψαράκια γλυκού νερού . Προσανατολίζομαι για μια φιλότιμη και πολλά υποσχόμενη (γνωρίζω πως γεννάνε ολόκληρες αποικιες στις κατάλληλες συνθήκες ) ομάδα γκαπυ. Το τιμ θα απαρτίζεται απο 6 θηλυκά και 2 ερπυστριοφορους κυρίους γκαπυ . Ήδη έχω προμηθευτεί υγρά τεστ μετρήσεων για τις 4 παραμέτρους νερού. Επισης, έχω αγοράσει ένα driftwood και μερικές πέτρες dragon. Οι διαστάσεις του "γηπέδου" ειναι 80-38-50.Οι ελάχιστες γνώσεις μου στο άθλημα υπαγορεύουν ένα όμορφο και τίμια φυτεμένο ενυδρειακι, χωρίς όμως εξεζητημένες απαιτήσεις. Θα περιοριστω (μοιραια σε java moss, κερατοφυλλο και ίδωμεν...
Παράλληλα, θα τρέξω εκ νέου ανέγερση "βοηθητικών εγκαταστάσεων" σε ένα άλλο ενυδρείο 50 λίτρων, στο οποίο μέχρι πρότινος μακροημέρευσε ένα common goldfish επί 8 συναπτά έτη. Το εν λόγω ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί ως καραντίνα. Το φίλτρο του δε λειτουργεί και έχω αγοράσει καινούριο συν θερμοστατη, θερμόμετρο. Φυσικά, στο μεγαλύτερο ενυδρείο μου όλα τα βασικά αξεσουάρ περιλαμβάνονται.
Περνάω στο αγαπημένο μου κομμάτι της γνωριμίας μου με εσάς. Αποριες, διευκρινισεις...
1. Αλλα ψαράκια που θα μπορούσα να φιλοξενήσω στην τίμια λεγεώνα των γκαπυ; Σκέφτομαι και γαρίδες amano. Ταιριάζουν στο ροστερ;
2. Φυτα ταχείας ανάπτυξης και χαμηλών απαιτήσεων εκτός απο τα προαναφερθέντα του κειμένου μου; Δεν κρύβω αν και "νεουδι" πως λιμπιζομαι φυτα - γκαζόν, οπως γλωσσοστιγμα και marsilea minuta. Ευσεβείς πόθοι να υποθέσω για εμένα, υπάρχει κάτι άλλο που χωρίς βασικές γνώσεις γεωπονικής θα μπορούσα να αναπτυξω;
3. Εκτός απο αντιχλωριο έχω αγοράσει και βακτηρια της sera. Εξηγήστε μου σαν να απευθύνεστε σε 5χρονο παιδάκι τη διαδικασία στρωσιματος. Ριχνω παράλληλα τα έτοιμα βακτήρια ή αρκεί το αντιχλωριο; Χρειάζεται κάποιο άλλο υγρό; Τα τεστ μετρήσεων τα ξεκινάω άμεσα; Ένα διάστημα 3 εβδομάδων είναι επαρκές πριν ρίξω τα ζωντανα;
4. Για το υπόστρωμα και την άμμο χρειάζεται κάποιο υγρό λιπασμα;
5. Επανέρχομαι στο στρώσιμο, έχω διαβάσει πως είναι ωφέλιμο για τον κύκλο του αζώτου να εμπλουτίζεται το νερό με τροφή ψαριών στη φάση στρωσιματος. Τι είδους τροφή, ταμπλετες πχ ; Και με ποια συχνοτητα;
6. Θα εκτιμούσα πολύ μια επιγραμματική αναφορά της ρουτίνας μετρήσεων των παραμέτρων του νερού. Κάθε πόσες μέρες και με ποιές παρεμβάσεις σε περίπτωση αποκλισης των τιμών.
7. Αναφέρεται στο κείμενο πως ηδη αγόρασα driftwood, το οποίο θα ντύσω με java moss. Μεταξύ αυτού και ενός ζωντανού βράχου τι θα προτείνατε ως πιο λειτουργικό για τα ψαράκια;

Προκαταβολικά σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία και ευελπιστώ μελλοντικά να γνωριστούμε καλύτερα με ντοκουμέντα της προόδου μου (ελπίζω)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries