Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-11-08, 12:54
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Ως αρχάριος κι εγώ με την ελάχιστη εμπειρία μου (από τον Ιούλιο ξεκίνησα), και επειδή αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα, θα ήθελα να μοιραστώ με τον φίλτατο mafia τον τρόπο με τον οποίο βρήκα την λύση.
Από την στιγμή που οι προϋποθέσεις φωτισμού και co2 πληρούνται, συνήθως μία είναι η αιτία των προβλημάτων: λίπανση.
Στην παρούσα φάση του mafia και απο την στιγμή που έχει κακή ανάπτυξη φυτών και ταυτόχρονα εμφάνιση άλγεων, νομίζω οτι είναι προφανές οτι υπάρχει έλλειψη κάποιων θρεπτικών και ταυτόχρονα περίσσεια κάποιων άλλων.
Σύμφωνα λοιπόν με το EI (estimative index), το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να παρέχουμε στα φυτά μας όλα τα απαραίτητα θρεπτικά (νιτρικά, φωσφορικά, κάλιο, ιχνοστοιχεία με σίδηρο) έστω και σε λίγο παραπάνω ποσότητα αρχικά, ετσι ώστε να εξασφαλίσουμε πρώτα την καλή ανάπτυξή τους, και έπειτα μπορούμε να μειώνουμε σταδιακά τις ποσότητες για να περιορίσουμε τις τυχόν άλγες. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα και ΧΩΡΙΣ την χρήση τεστ (προσωπικά τα έχω βαρεθεί ήδη) αρκεί να κάνουμε εβδομαδιαία αλλαγή νερού 50%. Για παράδειγμα αν ρίχνουμε νιτρικά 10mg/l κάθε βδομάδα (σπαστά κατα προτίμηση), στην χειρότερη περίπτωση (μηδενική κατανάλωση νιτρικών απο τα φυτά, που δεν ισχύει στην πράξη) μετά απο αρκετές εβδομάδες το ανώτερο ποσό νιτρικών θα φτάσει τα 20mg/l που και πάλι είναι μέσα στα όρια.
Η περίπτωση του pouritanos είναι λογική (κατα την ταπεινή μου γνώμη) γιατί με τον ελάχιστο φωτισμό που παρέχει οι ανούμπιές του αρκουνται με τα λίγα νιτρικά και φωσφορικά απο τα ψαράκια του και τα ιχνοστοιχεία απο το νερό βρύσης του. Αν όμως βάλει και άλλα φυτά ή/και αυξήσει την φωτοπερίοδό του, μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα αν δεν ξεκινήσει λίπανση.
Όσο για γρασιδάκι, εγώ το έχω γεμίσει με HC cuba και στους 2 μήνες κοντεύει να καλύψει όλη την επιφάνεια και είναι πανέμορφο.. αλλά νομίζω θέλει πιο ψιλό χαλικάκι απο το δικό σου και σχετικά υψηλά επίπεδα co2. απο φωτισμό εγώ είμαι στα 0,75watt/l.
Ξαναλέω οτι είμαι αρχάριος και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, πάντως θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το EI και απο τους εμπειρότερους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries