Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 31-10-08, 14:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Aχ φιλε μου μαφιοζε, ειλικρινα λυπαμαι που ολα σου πανε τοσο στραβα αλλα το χομπυ θελει πολλη ΥΠΟΜΟΝΗ τωρα στην αρχη.
Ειλικρινα μου κανει εντυπωση πως πεθαναν τοσα ευκολα φυτα οπως το κερατοφυλλο, η πελια και ο εχινοδωρος μεσα σε ενα ενυδρειο που φαινομενικα πληροι τις προυποθεσεις. Αυτα απο το ebay μηπως αργησαν να σου ερθουν και ηταν ηδη πολυ ταλαιπωρημενα;
Εγω πιστευω οτι οι αιτιες που τα φυτα σου δεν πανε ειναι βασικα δυο: Τα μηδενικα νιτρικα (ελλειψη αζωτου και συνεπως τροφης για τα φυτα σου) και 2ον το diy CO2. Το διοξειδιο ειναι το κλειδι για την αποφυγη αλγεων και την καλη αναπτυξη ολων των φυτων,ακομα και των ευκολων.Στα λιτρα σου μπορεις να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα και με excel. Τα μηδενικα νιτρικα απο την αλλη ομως ειναι πολυ υποπτα σαν μετρηση Στα 55 λιτρα εχεις αρκετα ψαρια και πολυ λιγα φυτα, οποτε που πανε τα νιτρικα;; Αν μετρησεις και το kh τοτε με το πινακακι σε αντιστοιχια με το ph θα δεις αν εχεις επαρκες co2. Αν θες στειλε μου τις οδηγιες του τεστ που ειναι στα γερμανικα να σου το μεταφρασω ωστε να μπορεσεις να κανεις την μετρηση.
Οπως σου ειπαν και παραπανω μειωσε την φωτοπεριοδο στις 9-10ωρες και μειωσε ολα τα λιπασματα στο ελαχιστο. Βαζε μονο λιγο καλιο και μερικες σταγονες γενικου λιπασματος 1 φορα την εβδομαδα μετα τις αλλαγες. Κοψε εντελως τον σιδηρο.
Τωρα για την αντιμετωπιση της μαυρης αλγης να ξερεις οτι ειναι πολυ επιμονη και δυσκολη αλγη. Αφαιρεσε οσο περισσοτερη μπορεις με το χερι και με μια ξυστρα απο τα τζαμια. Μια μικρη ομαδα 5-6 γαριδες αμανο θα βοηθουσαν πολυ και ταιριαζουν με τα ψαρια σου. Επειτα στοκαρισε το ενυδρειο σου με οσο πιο πολλα ευκολα φυτα μπορεις να βρεις. Οι Hygrophila ειναι ιδανικες γιατι ειναι ευκολες και ανταγωνιζονται τις αλγες, η egeria που ηδη εχεις, Κρυπτοκορυνες, εχινοδοροι ,Java ferns,Ceratopteris και αλλα ευκολα πρασινα.Βαλε μια αγγελια στο φορουμ να σου στειλουν και εχε το νου σου οταν χαριζουν κλαδεματα.
Εν τελει για να συνοψισω αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να στοκαρεις με νεα φυτα, να ρυθμισεις να υπαρχουν ΠΑΝΤΑ νιτρικα και φοσφωρικα (παρε τεστ) σε αναλογια 12 προς 1 και σε αποδεκτα επιπεδα. Να υπαρχει συνεχης παροχη co2 η/και excel.Να θυμασαι οτι οταν υπαρχει ωφελιμο ποσοστο co2 η ΕΛΛΕΙΨΗ NO3 η/ και PO4 ειναι αιτια για την εμφανιση αλγεων και οχι η μεγαλη παρουσια τους (μεσα σε αποδεκτα παντα πλαισια 5-30ppm και 1-3ppm αντιστοιχα).
Οταν αποκωδικοποιησεις καποια πραγματα και κατανοησεις τον τροπο που λετουργει ενα φυτεμενο ενυδρειο ,και δωσεις στα φυτα σου τις συνθηκες που χρειαζονται μετα τα πραγματα γινονται πολυ ευκολα πλεον και απο εμπειρια θα καταλαβαινεις τι θα χρειαζονται τα φυτα σου.
Σου ευχομαι καλη συνεχεια και μην απελπιζεσαι.. με υπομονη και επιμονη θα φτιαξεις ενα ενυδρειο οπως το ονειρευεσαι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries