Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-04-21, 17:13
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Γρίφος για δυνατούς λύτες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Μετά απο αρκετό καιρό σας ξαναβρίσκω, δυστυχώς για να χρειαστώ τα φώτα των πιο έμπειρων για μια ανεξήγητη κατάσταση...

Διατηρώ ένα κοινωνικό ενυδρείο 125 λίτρων, που τρέχει απο το 2016.
Σε αυτό το διάστημα έχω αλλάξει ψαροσυνθεση ελάχιστες φορές. Τα τελευταία 2 χρόνια το ενυδρείο στελεχώνεται απο ένα κοπάδι cherry barbs και τρία πλατακια. Φουλ φυτεμένο, χωρίς να έχω μπλέξει με διοξειδια, λιπάσματα κτλ. Εύκολα φυτά, μπόλικα σαλιγκαράκια mts και ramshorn και τρεις amano. Οι συνθήκες πάντα σταθερές με ph 7.5 και νιτρικά οριακά μετρήσιμα, έχουμε βλέπετε μια αδυναμία στις moss που είναι αχόρταγες.

Πάμε στο γρίφο... Πιστεύω πως είναι δυνατός. ..😛😛 Πριν απο μερικές μέρες αγόρασα απο πετ 10 τιγρακια. 6 στην κλασική τους χρωματική παλέτα και απο 2 green moss και albino.
Προσέξτε τώρα..... Τα ψαράκια είναι υπερδραστηρια, δείχνουν απολύτως υγιή και ακμαία όλες τις ώρες. Μετά το φαγητό, το τονίζω, αφού φάνε αρχίζουν τα μυστήρια. . Τρία απο αυτά ξεκινούν να κολυμπούν με μια άναρχη πλευστοτητα, με το κεφάλι κάτω και με περίσσια νευρικότητα. Το λεγόμενο headstanding. Δεν είναι ληθαργικα, ούτε έχουν το παραμικρό σημάδι ασθένειας. Εχω ξεκοκαλίσει τα ξένα φορα με ανάλογες περιπτώσεις για tiger barb και διαβάζεις πεντακόσιες διαφορετικές ερμηνείες.

Να προσθέσω, πως μετα απο 4-5 ώρες απο το τάισμα, τα ψαράκια κολυμπούν κανονικότατα, μέχρι το επόμενο τάισμα που θα τα ωθήσει να κολυμπούν σαν να έχουν υποστεί ομαδικό εγκεφαλικό. Πάντα βυθιζω τις τροφές, δεν μένουν υπολείμματα στην επιφάνεια... Τα αλπικα και ένα εκ των green κυρίως παρουσιάζουν το headstanding, όλα τα υπόλοιπα ψάρια της δεξαμενής είναι μια χαρα. Οι τροφές που δίνω είναι tetra crisps energy, algae και color, tetra flakes min και sera vipan.

Δε βγάζει νόημα, κάποιος να δώσει μια πιθανή αιτία;;; Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 11 queries