Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-04-11, 15:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι σε πολλές σκέψεις με τι τελικά θα γίνει .
Μάλλον θα το σκάψω όλο και οι διαστάσεις
Που βγαίνουν καθαρές είναι 2 χ5 και βαθος 1 εως 1,20
Κάτι παραπάνω από 20000 λίτρα .
Τώρα τα ψάρια που θέλω να προσπαθήσω είναι τα κοι .
Τι διαφορές ? έχουν τα κοι που έχουν τα μαγαζιά εδώ στο ηράκλειο
( εκτός το μέγεθος )
Κόστος 10 έως 25 ευρώ από κάποιας φάρμας κοι ? .
Φίλε ( in the pond ) μου αρέσει πάρα πολύ το στήσιμο
Που έχεις κάνεις,
Το ( EAZY POT ) σε τι ύψος μπορεί ? να δουλέψει.
Μπορείς να μας κάνεις κάποια παρουσίαση
Με ενδιαφέρει η αγορά του
Ευχαριστώ..
Το έργο που θα φτιάξεις(για κοι) είναι αρκετά μεγάλο, ιδανικότατο θα' λεγα, οπότε αν πας σε DIY επιλογές πολύ εύκολα μπορεί να πέσεις έξω στη φίλτρανση (μηχανική-βιολογική). Ορθά έχεις σκεφτεί για αγορά έτοιμου του συγκεκριμένου. Το καλό είναι ότι μπορώ να σε βοηθήσω με την εφαρμογή του.

Οι διαστάσεις που δίνεις είναι λίγο πιο πάνω από 10,000 λίτρα και όχι 20,000. Αν πας σε 20,000 λίτρα, τότε το κόστος να τρέξεις σωστά ένα τέτοιο κύκλωμα εκτοξεύονται πολύ. Πάντως, για τα 10,000 λίτρα 1 μόνο eazy pot είναι αρκετό. Βέβαια να έχεις υπόψην σου από τώρα ότι δεν πρέπει να υπερβείς τον αριθμό των 10-11 κοι για να τους δωθούν οι συνθήκες εκείνες που απαιτούν να τα δείς πολύ σύντομα γίγαντες.

Για την κυκλοφορία του νερού θα χρειαστείς αντλία οικονομική έστω και άν το αρχικό της κόστος είναι πιο ψηλό. Για 10,000 λίτρα και με ένα μόνο eazy pot μια 15 άρα είναι καλή, αν και θα σου σύστηνα ακόμα μεγαλύτερη των 20,000 λίτρων την ώρα. Λόγω του ότι το φίλτρο είναι μικρότερης ροής θα χρειαστείς ένα σκιμεράκι επιφανείας να συνδεθεί απ' ευθείας στην αντλία ώστε να μοιράζεται η ροή και παράλληλα να σου καθαρίζει την επιφάνεια της δεξαμενής σου.

Το Eazypot τοποθετείται σε τέτοιο σημείο ώστε να βρίσκεται λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού της δεξαμένης με το σωλήνα υπερχείλισης του φίλτρου. Σήμερα τελείωσε η μέρα. Αν θέλεις θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο τις επόμενες μέρες.

Τώρα τα nishikigoi (η σωστή ονομασία των κοι) είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα. Τόσο μεγάλη, που ενώ τα μελετώ χρόνια τώρα ακόμα βρίσκομαι κατά ένα περίεργο λόγο στην αρχή... Ίσως εδώ να βρίσκεται βέβαιαη μαγεία τους. Ένα σου λέω όμως! ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥΣ!!! Ένα κοι σε καλές συνθήκες θα το βρούν προίκα τα εγγόνια σου. Επομένως μην γεμίσεις τη δεξαμένη στου εξ΄ αρχής μη αφίνοντας το περιθόριο να βάλεις κάτι το εντυπωσιακό αργότερα. Προσωπικά έχω χώρο για ακόμα 4 αρίστης ποιότητας nishikigoi.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01756 seconds with 11 queries