Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-10-06, 18:30
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή πληγές σε σώμα χρυσόψαρων

Πήγα σήμερα στο σπίτι μιας (πρόσφατης) φίλης που απέκτησε πρόσφατα ενυδρείο... χωρίς να γνωρίζει πολλά. Πήγε σε κάποιο κατάστημα στη λεωφορο Αλεξάνδρας, όχι στην Άβυσσο από ότι μου είπε, αλλά σε κάποιο άλλο, και δεν συγκράτησα το όνομά του...

Το θέμα είναι ότι κατέληξε με ένα ενυδρείο 50λτ. και 5 χρυσόψαρα (μόνο), 10 εκ. περίπου. Τα γνωστά , (που θα με κάνουν τρομοκράτη), ο καταστηματάρχης της είπε πως χωράνε δέκα, δεν τις έδωσε φίλτρο, αλλά τις έδωσε ηλεκτρικό σκουπάκι βυθού (, μία άγνωστη για μένα εφεύρεση), και κάτι διακοσμητικά που ξεβάφουν. (τα βγάλαμε αυτά)

Όπως ήταν φυσικό, σήμερα που πήγα να δω τα ψάρια, έχουν πάνω στο σώμα τους πληγές, σαν αυτές που εμφανίζονται από το mycobacterium.
και ανασηκωμένα λέπια. Τα ψάρια έχουν ακόμα όρεξη και τρώνε. Αλλαγές νερού κάνει κάθε μέρα. Ξεκίνησε θεραπεία με bactopur και δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Βακτηρίδια έτοιμα μπορώ να τις δώσω. Όμως δεν ξέρω τί θεραπεία να της προτείνω.
Η λύση να πάρει ενυδρείο 250λτ. (ή 200 ή 150) της φαίνεται απίστευτη...Πρότεινα να πάρει πλαστικά δοχεία των τριάντα λίτρων και τουλάχιστον να απομονώσει τα πιο άρρωστα από αυτά.
Είναι το πιο εφικτό για την οικονομική της κατάσταση. Εντάξει, αν είχε ρωτήσει όταν σκεφτόταν να πάρει το ενυδρείο, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα...

Η ερώτηση όπως καταλάβατε είναι, ποια θεραπεία θα μπορούσε να έχει αποτέλεσμα...Και αν υπάρχει περίπτωση να καλυτερεύσουν, γιατί εγώ δεν το πιστεύω, δεδομένων των συνθηκών...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries