Θέμα: Discus home?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 26-01-07, 17:35
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

@ Netblues Ε ναι λοιπόν, θέλω να τα ακούω που έλεγε και η διαφήμιση!
@Theokyr Καλά όλα αυτά που λες, να τους τα φτιάξω. Μόνο να μην μου ζητήσουν playstation γιατί είμαι τελείως αντίθετη!

Μάλλον φταίω που δεν διευκρίνισα ποια ακριβώς ήταν η αμφιβολία μου... Ξέρω ότι τα λίτρα είναι αρκετά, απλά δεν ήμουν σίγουρη αν είναι σωστό το πλάτος και το ύψος. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θέλουν πάνω από 50 εκ ύψος & ότι τα 35 εκ πλάτος δεν είναι αρκετά. Οπότε είπα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρη.Ίσως το σημαντικότερο πράγμα που έχω μάθει για τα ενυδρεία είναι... Better safe than sorry!

Η θερμοκρασία είναι όντως ένα ζήτημα για τα φυτά, αλλά έτσι κι αλλιώς στόχος ήταν να μείνουμε μόνο με 2 και εύκολα είδη: Riccia fluitans & Crinum thaianum. Θέλαμε να δοκιμάσουμε κάτι εντελώς minimal & η τενοντίτιδά μου δεν επιτρέπει πια βουτιές για κλάδεμα με τις ώρες (μιας και είμαι ο "κηπουρός" του σπιτιού). Και τα δύο σύμφωνα με την tropica αντέχουν μέχρι τους 28. Θα μπουν ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι τα οποία δεν θα αφήσουν την θερμοκρασία να ανέβει παραπάνω. Ελπίζω λοιπόν ότι είμαστε ok και με αυτό.

Ωραία... Και πάμε για το επόμενο ερώτημα. Τι δίσκους? Από που? Ποιες είναι οι ακριβές ποικιλίες & γιατί? Με τι κριτήρια πρέπει να γίνει η επιλογή? Πώς θα ξεχωρίσω τους καλύτερους? Ξέρω μόνο ότι δεν έχουμε ιδιαίτερο λόγο να πάρουμε κάτι πού εξεζητημένο και να δώσουμε μια περιουσία. Δεν έχουμε στόχο πχ την αναπαραγωγή. Αν προκύψει καλώς, αλλά δεν θα σκάσουμε κιόλας... Όσο για τα χρώματα, θέλουμε να έχουν όλοι το ίδιο χρώμα & δεν μας πολυαρέσουν οι πολύ παρδαλοί/τιγρέ (Sorry για την ασχετοσύνη της περιγραφής!) . Βάση αυτών τι θα προτείνατε? Κάπου είδα κάποιους red melon και μου άρεσαν πού. Αυτοί είναι σπάνιοι/ακριβοί ή είναι εύκολο να βρεθούν?

Υπάρχει κάποιο καλό link με τις ποικιλίες/χρωματισμούς για να μορφωθούμε λίγο?

Ψάχνω και ένα link που είχε ανεβάσει κάποιος με ένα τεράστιο δισκοενυδρείο (γύρω στα 4000 λίτρα αν θυμάμαι καλά), αλλά δεν το βρίσκω... Το θυμάται κανένας?
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries