Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 30-10-12, 19:02
Mikevet1984 Ο χρήστης Mikevet1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Smile

g81gr δεν ξερω αν εισαι γιατρός αλλά μαρέσει πολύ που πας να εφαρμόσεις ιατρικές γνώσεις που αφορούν τον άνθρωπο σε ψάρι....Μ'αρέσεις φίλε!

Και για να συμπληρώσω στον βαθμό που ξέρω και μπορώ.....Η διαγνωση των ιχθυοπαθολογων σε νοσήματα ιχθύων ανά τον κόσμο γίνεται εκτός ελαχίστων εξαιρέσων με Παθολοανατομική εξέταση από ψάρι που είναι ετοιμοθανατο - ποτέ νεκρά από ώρας (γιατί αναπτύσσονται διάφορα μικρόβια που αλλαζουν την εικόνα) και παρατήρηση ιστών στο μικροσκόπιο για παρατήρηση μικροβίων παρασίτων ή λοιπών παθολογοανατομικών βλαβών. Γενικά όπως και όλοι θα ξερετε στο ενυδρείο μεσα υπαρχει πληθώρα μικροοργανισμών που με την παραμικρή διαταραχή της ομοιοστασίας του περιβάλλοντας π.χ. stress στο ενυδρειο, αλλαγή θερμοκρασίας σε μια ανεκτά όρια, από ευκαιριακά μικρόβια μετατρεπονται σε παθογόνα γιατί εξασθενεί η άμυνα του οργανισμού του ψαριου απέναντι σε αυτους τους νοσογόνους παράγοντες. Δεν ειναι το ψάρι ανθρωπος να βήχει και να λες έχει ίωση. Αν δεν τσεκάρεις στο μικροσκόπιο και να έχεις επιστημονικές γνώσεις για το τι βλέπεις, δεν μπορεις να είσαι σίγουρος για τίποτα.....

Παρακαλώ, να μη θεωρηθεί το σχόλιο μου προσβολή για κάποιον....απλά την άποψη μου εξέφρασα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01355 seconds with 11 queries