Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-01-10, 00:16
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Συμβουλες για στησιμο φυτεμενου

καλησπερα παιδια.Θα θελα καποιες πληροφοριες,διοτι δεν εχω ξανασχοληθει με φυτα περα απο anubias,και αφορουν και τη καλυτερη αναπτυξη των φυτων, παροτι πολλα απ τα παρακατω διαβασα οτι δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις.

Σκεφτομαι το ενα μου ενυδρειο να το μετατρεψω σε φυτεμενο για να βαλω τα τιγρακια και botia μου.ειμαι μεταξυ "βιοτοπικου με cryptocorynes.hydrophila κτλ, η με διαφορα ειδη μεσα οπως echinodorus (που προσωπικα μαρεσουν πολυ),camboba,bacopa,hydrocotyle + τα προηγουμενα που ειπα.δεν εχω καταληξει φυσικα.Ισως ο φωτισμος ειναι λιγος για καποια απ τα παραπανω.

Το ενυδρειο ειναι 100χ40χ55 vision δηλαδη γυρω στα 150-160λτ καθαρο .Οι μαμισιες λαμπες ειναι 2χ39w t5 white lighting 10000k.(Αναφερω οτι λενε πανω)

Θα χρειαστει να αλλαξω λαμπες?να βαλω τις λεγομενες flora με τα ιδια watt?

θελω να βαλω προσθηκη co2 αν και ξερω οτι καποια ειδη απ αυτα που ειπα δε χρειαζονται.αυτη τη στιγμη εχω απο ενα μικροτερο ενυδρειο που πηγα να στησω το sera co2 start με ταμπλετες.στις οδηγιες αναφερει οτι για ενυδρεια 120-170λτ 1 ταμπλετα καθε 2 μερες.ξερω ειναι σχετικο αυτο..

Τι προτεινεται λοιπον για συστημα co2?

Γι αυτα τα ειδη που ανεφερα να προτιμησω καποιο ειδικο υποστρωμα?

Αυτα για αρχη εχω αρκετες αποριες αλλα προτιμω να τις αναφερω σιγα σιγα στη πορεια.
Συγχωρεστε με αν εχουν ξαναειπωθει τα παραπανω αλλα δυστηχως δε βρηκα κατι.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries