Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-12-08, 22:41
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πόσο την πήρες και από που;Πόσα κιλά είναι η φιάλη; Καινούρια πόσο κάνει;Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Προσωπικά την φιάλη μου την χάρισε ένας γνωστός που έχει εταιρεία η οποία κάνει μελέτες και εγκαταστάσεις πυροπροστασίας με συναγερμούς κλπ και απ' ότι κατάλαβες είναι από παλιά εγκατάσταση, παλιά φιάλη, αλλά μετά από υδραυλική δοκιμή είναι ΟΚ. Υπήρχαν 3 φιάλες αλλά οι 2 βγήκαν ακατάλληλες στην υδραυλική δοκιμή (ήταν παρατημένες και οι 3 απ' ότι μου είπε σε ενα οικόπεδο γύρω στα 2-3 χρόνια). Να είναι καλά το παιδί.

Πάντως σε αρκετά καταστήματα με πυροσβεστικά στον Πειραιά μπορείς να ζητήσεις παλιές φιάλες με κλείστρο. (απ' ότι έχω δει έχει αρκετά τέτοια μαγαζιά κοντά στο λιμάνι απέναντι από το σημείο που φεύγουν τα καράβια που πάνε 12νησα και Κρήτη)

Αυτές που παίρνουν 5 kgr CO2 απ' ότι ξέρω θα στις πουλήσουν μαζί με το παλιό κλείστρο την υδραυλική δοκιμή και το γέμισμα ΟΧΙ πάνω από 50-60 Euro. (είχα ρωτήσει πριν 1 χρόνο περίπου)
Το συνολικό της βάρος γεμισμένη πρέπει να είναι γύρω στα 20 kgr. Για καινούργια δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τα χρήματα που ζητάνε γύρω στα 250 Euro. άσε που όλες οι καινούργιες (από πυροσβετικά είδη) έρχονται με κλείστρο τύπου σκανδάλης και όχι στρόφιγκας που θέλουμε εμείς οπότε κι' άλλα χρήματα για κλείστρο στρόφιγκα και αν βρείς!!

Αν αποφασίσεις για καινούργια τότε από petshop στο μέγεθος των 5 kgr έχω δει μόνο σε site για παραγγελία από εξωτερικό οπότε το 300 άρι euro έφυγε αέρα !!! Αθήνα σε καταστήματα του είδους έχω δει μόνο μέχρι 2kgr και βέβαια πανάκριβα.
Ρίξε μια ματια να έχεις μια ιδέα
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...0CO%20bottles/
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...CO2%20bottles/
Επίσης συμβουλή μην κατευθυνθείς σε φιάλη με CO2 καθαρού βάρους λιγότερο από 2kgr. Το λέω γιατί στο δεύτερο link το βάρος αναφέρεται μάλλον σε μεικτό (βάρος CO2 και φιάλης) καθ' όσον φιάλη 10kgr καθαρού CO2 χρησιμοποιείται μόνο σε επαγγελματικά συστήματα κατάσβεσης (συστοιχίες φιαλών) και έχει πολύ μεγάλο όγκο και βάρος.

Βέβαια μπορείς να πάς σε μικρότερη των 5 kgr αποδεχόμενος τον περιορισμό ότι αδειάζει πολύ γρήγορα σε σχέση με την 5 Kgr και μέχρι να την ξαναγεμίσεις θέλεις άλλη μια για το ενυδρείο κλπ Βαβούρα και χρόνος δηλαδή.
Εγώ έχω μια 2 kgr και την 5 kgr και είμαι ΟΚ. Αν και θα ήθελα άλλη μια 5kgr για να αποφύγω τα συχνά γεμίσματα. (διαστάσεις η μεν 2kgr ύψος 50cm διάμετρος 13cm και η άλλη των 5kgr ύψος 80cm διάμετρος 18cm)

Πάντως προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει η αγορά καινούργιας. Αν η φιάλη περάσει από υδραυλική δοκιμή είσαι 100% καλυμένος. Κάνε μια βόλτα Σάββατο πρωί στον Πειραιά δεν χάνεις τίποτε.

Είδα μόλις τώρα ότι είσαι Θεσσαλονίκη οπότε ή κατεβαίνεις Αθήνα ή μέσω γνωστού ή ψάχνεις στην πόλη σου για καταστήματα με πυροσβετικά σίγουρα έχει (πάρε Χρυσό οδηγό πριν και άρχισε τηλέφωνα μην τρέχεις τζάμπα)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02557 seconds with 11 queries