Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 19-01-12, 21:52
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά,

ναι, το κατάλαβα ότι το ph minus κάνει "προσωρινή" δουλειά, η οποία έπειτα χαλάει.. περισσότερο το πήρα ως προσωρινό μέτρο λόγω της κατάστασης.. αλλά δεν το περίμενα ότι θα είχε τόσο "πρόσκαιρα" αποτελέσματα. Τώρα το μέτρησα στο 7,2 αλλά ξέρουμε ότι είναι λόγω της ΑΟ και θα πέφτει αργά και σταθερά

(Προς το παρόν όλες οι αλλαγές μου είναι 50/50 ΑΟ )

Οι μετρήσεις ίδιες ενώ το ΝΟ3 σήμερα μόλις που ανέβηκε στο 0,3 (κίτρινο -> ανοιχτό πορτοκαλί) φαίνεται η τάση να μηδενίσει. Εκανα μια αλλαγή μικρότερη από τις προηγούμενες 2 μέρες, κάπου 10-15%.

Επίσης ξεκίνησα και την πρώτη δόση του Pimafix.

Ο κύριος Ράμι είναι ΟΚ, πότε δείχνει κάπως υπερκινητικός και ανεβοκατεβαίνει μπροστά στο τζάμι και πότε κάπως υποτονικός. Τελικά λίγο κυκλοθυμικός θα έλεγα, μάλλον του λείπει το ταίρι του γι'αυτό. Οι 2 οτόκυκλοι τώρα με το που έσβησα το φως του ενυδρείου αρχισαν να οργιάζουν, αυτοί τελικά δείχνουν οι καλύτεροι του χωριου..

Μια ερώτηση για τα φυτά, δεν είναι στα πολύ καλά τους (μέχρι να μηδενίσει και το ΝΟ2 δεν κλείνω την αεραντλία), ενώ παρατηρώ και μια πράσινη νηματοειδή άλγη. Εκτός δύο μικρών ταμπλετών που έχω βάλει κοντά σε κάποιες ρίζες, να βάλω κάποια στιγμή στο πρόγραμμα και λίγο λίπασμα που έχω (Tetra Plant PlantaMin), και αν ναι πότε?
-------------------------
Λοιπόν περίεργα πράγματα συμβαίνουν.. ενώ τα ΝΟ2 απόψε έπεσαν κι άλλο από μόνα τους χωρίς αλλαγή, και σχεδόν μηδένισαν, ο Ράμι κάθεται πολύ υποτονικός στην πίσω πλευρά του ενυδρείου Δεν βλέπω απ όσο μπορώ να διακρίνω κανένα σημάδι ή κάτι μορφολογικό να έχει, τον ενόχλησα με το φακό και άλλαξε και θέση από την άλλη πλευρά του και δεν φαίνεται τίποτα το περίεργο (ούτε χτες που συμπεριφερόντα ΟΚ, τον είχα παρατηρήσει καλά)

Το μόνο που άλλαξε χτές ήταν η πρώτη δόση Pimafix. υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? (κι αν ναι να μη συνέχιζα την αγωγή? ) Υπάρχει περίπτωση να φταίει η απώλεια του θυλικού και να αντιδρά έτσι ? καμια συμβουλή τί μπορώ να κάνω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 19-01-12 στις 21:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries