Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-05-11, 22:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα σε ολους!

Μια ερωτηση...
Στις εβδομαδιαιες αλλαγες ειναι απαραιτητο να βαζω αντιχλωριο και βακτηρια?
Το νερο μου ειναι απο φιλτρο Α/Ο, του οποιου τα προφιλτρα ανθρακα αφαιρουν χλωριο και μεταλα (θεωρητικα τουλαχιστον...) οποτε ποιος ο λογος να βαζω αντιχλωριο?
Της τετρα αυτο που βαζω εγω εχει και καποιες βιταμινες και καποια στοιχεια που λεει οτι βοηθουν τα ψαρια και τα βακτηρια απ'την αλλη...αξιζει να το βαζω για αυτα ή οχι?εσεις τι κανετε?
Βακτηρια τωρα υπαρχουν αρκετα σε ενα στρωμενο ενυδρειο (στο φιλτρο του, στο υποστρωμα κλπ)οποτε δεν το βρισκω απαραιτητο να βαζω καθε φορα που κανω μερικη αλλαγη νερου...και τουλαχιστον οπως την κανω εγω...το φρεσκο νερο που μπαινει μεσα στο ενυδρειο βρισκεται ηδη στην ιδια θερμοκρασια οποτε δεν σκοτωνει ας πουμε τα βακτηρια που υπαρχουν στο ενυδρειο.
ασε που αν εβαζα κρυο νερο βρυσης θα σκοτωνα και τα ψαρια σιγα σιγα ουτως ή αλλως...
τι λετε?
Αν βαζεις 100% ΑΟ δεν χρειαζεται αντιχλωριο.

Βεβαια πρεπει να εισαι σιγουρος οτι τα προφιλτρα σου δεν εχουν "ληξει" και περναει χλωριο (κατι που θα καταστρεφε και την μεμβρανη πολυ συντομα).
Πρεπει να μαθεις για ποσα λιτρα επαρκουν να φιλτραρουν τα προφιλτρα σου, και να υπολογιζεις ποσα λιτρα εχουν μπει στην εισοδο των προφιλτρων και να τα αλλαζεις εγκαιρα.

Βακτηρια σε ενα σωστο ενυδρειο δεν χρειαζονται.


Αυτο που χρειαζεται ειναι ισως η προσθεση μεταλικων αλατων, σε ποσοτητα αναλογα τα ψαρια, οπως και ιχνοστοιχειων.
Παιζει ρολο και η ηλικια των ψαριων. Ακομα και τα ψαρια που μπορουν να ζουν σε 100% ΑΟ, σε νεαρη ηλικια χρειαζονται μεταλα για την σωστη αναπτυξη του σκελετου τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries