Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 10-05-14, 16:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας αυτά που μου γράφεις Σπύρο, μου δημιουργήθηκε άλλη απορία. Λέει κάπου στο άρθρο "καύσωνας και ενυδρείο" ότι : "με την επιπλέον ανατάραξη της επιφάνειας, μπορούμε σίγουρα να αυξήσουμε τη συγκέντρωση του οξυγόνου στο νερό του ενυδρείου... Αν αερίζεται αρκετά το νερό και αυξάνεται η συγκέντρωση οξυγόνου, τα ψάρια μας θα επιβιώσουν πιο εύκολα στις υψηλές θερμοκρασίες. Μην ξεχνάμε, όμως, ότι επιπλέον οξυγόνο σημαίνει λιγότερο διοξείδιο του άνθρακα, συστατικό απαραίτητο για την ανάπτυξη των φυτών μας".

Το οξυγόνο και το co2 είναι αλληλένδετα? δηλ. όσο περισσότερο οξυγόνο έχουμε στο ενυδρείο τόσο λιγότερο γίνεται το co2 και αντίστροφα? Αν είναι έτσι τότε μήπως θα πρέπει όσο αυξάνεται η θερμοκρασία του νερου να μειώνουμε -όσοι έχουμε- την παροχή του co2?
Όχι φίλε Μιχάλη, δεν είναι έτσι, μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα και Οξυγόνο αλλά και διοξείδιο, απλά η ανατάραξη της επιφάνειας συντελεί στην ανταλλαγή αερίων και ειδικά οξυγόνου αλλά συντελεί στη γρήγορη διαφυγή του διοξειδίου στην ατμόσφαιρα. Επομένως το ένα δεν διώχνει το άλλο αλλά ο τρόπος εμπλουτισμού με οξυγόνο διώχνει το διοξείδιο. Το καλοκαίρι που αυξάνεται ο μεταβολισμός των ψαριών και έχουν ανάγκη για περισσότερο οξυγόνο αυξάνουμε την ανατάραξη της επιφάνειας, αυξάνοντας όμως την ανατάραξη φεύγει και πιο πολύ διοξείδιο , για αυτό μπορούμε να αυξήσουμε και τη παροχή διοξειδίου. Μη ξεχνάς πως αν έχουμε πολλά φυτά και αυξήσουμε το διοξείδιο , τα φυτά με την φωτοσύνθεση απορροφούν διοξείδιο και βγάζουν οξυγόνο, άρα ταυτόχρονα έχουμε και από τα δύο αέρια σε ικανοποιητικές αναλογίες. Επίσης να σου θυμίσω πως το διοξείδιο που πρέπει να έχουμε εξαρτάται βασικά από τον όγκο του νερού, από τη φυτομάζα, από τη δειάρκεια και ένταση του φωτισμού και από την ανατάραξη της επιφάνειας.

Πιστεύω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries