Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 05-03-11, 22:38
Το avatar του χρήστη raeziel
raeziel Ο χρήστης raeziel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

τελικά από όσα έχω διαβάσει και από όσα έχω δει σε sites και καταστήματα, λέω να πάω για Ταγκανίκα.

μάλιστα σήμερα πήγα και είδα και μερικά ψάρια σε μαγαζιά, και ξεχώρισα τα 2 παρακάτω είδη:

τα tropheus moorii



και τα tropheus duboisi



ο φίλος στο μαγαζί μου είπε ότι εφ' όσον ανήκουν στην ίδια οικογένεια, μπορώ να βάλω από 4 ψαράκια του κάθε είδους (αντί να βάλω 8 ίδια, το οποίο ειναι επίσης κάτι που σκέφτομαι). Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα συγκεκριμένα ψάρια, ας δώσει 1-2 βασικές συμβουλές.

Σε κάποια φάση μου είπε και ότι καλό θα ήταν να βάλω αραγωνίτη σαν υπόστρωμα (κατι που δεν έχω κάνει), για να κρατάει από μόνο του ως ένα σημείο την σκληρότητα του νερού ψηλά. Είναι κάτι απαραίτητο? Έχω διαβάσει διάφορα posts στα οποία, φίλοι κρατούσανε τις σκληρότητες και το pH ψηλά μόνο με φάρμακα (αλήθεια, το buffer που μου έλεγε, τι είναι? ). Και μάλιστα έχω διαβάσει και για DYI φάρμακα (εύκολα στην παρασκευή και αρκετά φτηνά), με τα οποία επιτυχάνεις το αποτέλεσμα που θές (9-9,5 pH από όσο έχω διαβάσει).

Τα όποια ψάρια θα αργήσουν να μπούνε 1-2 βδομάδες (maximum ελπίζω ), οπότε έχω και χρόνο να διορθώσω οποιεσδήποτε αστοχίες και στο στήσιμο του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries