Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-08-10, 15:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό και θα το καταλάβεις μόνος σου σύντομα, από τον τρόπο που θα κινούνται οι χελώνες, αφού ζητάνε πολύ χώρο, ειδικά όταν μιλάμε για δύο. Μέσα σε ένα χρόνο μπορούν άνετα να γίνουν υπερδιπλάσιες. Όπως και να έχει βλέπεις και κάνεις. Καλό είναι τουλάχιστον να αυξήσεις τα λίτρα για να πας το νερό στους 10 πόντους περίπου και θα δεις ότι θα το εκμεταλλευτούν μόλις συνηθίσουν και θα χρειαστεί να το ανεβάσεις κι άλλο. Εφόσον δεν έχεις στρωμένο φίλτρο (βασικά δεν έχεις ακόμα καν φίλτρο) εγώ σου προτείνω κάθε μέρα αλλαγή του μισού νερού.

Φίλτρα έχω δοκιμάσει ένα εσωτερικό (EHEIM 2008 ), αλλά αναγκάστηκα να το αλλάξω με ένα εξωτερικό (EHEIM 2211). Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το βιολογικό φιλτράρισμα (ίσως αργότερα να είχα), αλλά επειδή το εσωτερικό βάσιζε τη βιολογία του κυρίως στο σφουγγάρι και σε λίγα μπαλάκια Substrat Pro που είχα χωρέσει υπήρχε πρόβλημα γιατί οι χελώνες βρώμιζαν πολύ και μπούκωνε το σφουγγάρι σχεδόν καθημερινά κάποια στιγμή και έκοβε και ροή και την ανατάραξη οπότε δημιουργόταν στην επιφάνεια του νερού πρωτεϊνικό φιλμ. Σου προτείνω να πάρεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο και να βάλεις για βιολογικό υλικό Siporax (χύμα είναι πολύ φθηνό), ώστε τα σφουγγάρια να τα έχεις μόνο για να μαζεύουν τις βρωμιές και να μπορείς να τα πλένεις άφοβα. Αν πας σε εσωτερικό να είναι μεγάλο για να σωράει αρκετά υλικά και να μπορεί να δουλέψει με το λίγο νερό που έχεις τώρα. Καλές μάρκες θεωρούνται γενικά οι EHEIM, Tetratec, Fluval... Να υπολογίσεις να γυρνάει το νερό του ενυδρείου σου γύρω στις 5 φορές την ώρα.

Δεν μου είπες τι ακριβώς λάμπα έχεις αγοράσει.

Αυτό το έχεις δει;
http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries