Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-08-04, 04:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: Παραπονα και παρατηρησεις....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 1η:
Ειναι δυνατον εδω μεσα να συμβουλευουν νεους χρηστες ατομα που στησανε ενυδρειο εδω και 1 μηνα ?
Ειναι δυνατον ακομα ατομα τελειως newbies να μην συμβουλευουν απλα αλλα και να επιμενουν για λυσεις σε θεματα που ουτε καν μπορουν οχι μονο να δωσουν λυση αλλα και ουτε και να αναγνωρισουν ψαρια δεν ξερουν?
Βασικά σε αυτό δεν μπορει να γίνει τίποτα ιδιαίτερο
Σε τελική δεν ξέρεις ποτέ με ποιον έχεις να κάνεις και τι εμπειρία έχει κάποιος που μπαίνει εδώ μέσα.
Πχ μπορεί να ξέρει πολλά από r/o αλλά να μην έχει δει ποτέ του Guppy.
Kατακριτέο δεν είναι αλλά όπως και να το κάνουμε θα πρέπει να υπάρχει εγκράτεια.
Αν λάβω υπ 'οψιν τον εαυτό μου απαντάω σε ότι έχω εμπειρία και όχι "κάτι" που είδα στο ιντερνετ ή διάβασα στο τάδε βιβλίο, αν και δεν το κάνουν όλοι αυτό.
Και αν το κάνω θα αναφέρω (μόνο τότε) ότι δεν είναι από προσωπική εμπειρία.
Που, ανάθεμα αν ξέρουμε ποιος είναι ο κάθε συγγραφέας βιβλίου ή κειμένου στο internet και τι ρόλο βαράει και τι συμφέροντα έχει (έμμεση διαφήμιση ή και άμεση κάποιες φορές).
Πάντως είναι όντως ένα πρόβλημα αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 2η:
Παρατηρησα τρομερα ασχημα σχολια και γλωσσα μη επιτρεπτη σε posts νεων που ζητουν γνωμη για καποιο θεμα πραγμα που με βγαζει απο τα ρουχα μου γιατι με παραπεμπει σε users-μαγκες.
Έχει να κάνει με την παιδεία του καθένα (αυτό ισχύει και για τα παραπάνω)και την νοημοσύνη του.
Καλό είναι τέτοια "προκλητικά" posts να αγνοούνται από όλους και να μην πέφτουν στην παγίδα και απαντούν οι "θιγμένοι-ενοχλημένοι".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 3η:
Βλεπω απαντησεις σε posts να απαντουν ατομα με links σε boards του εξωτερικου πραγματα που οι ιδιοι εχουν γραψει. Δεν θα ηταν λογικο και σωστο απο το να γινετε εμμεση διαφημιση του αλλου board ,μιας και δεν διαβαζουμε κατι που εγραψε καποιος ξενος αλλα μελος του GAB, να το ποσταρουν εδω και στα Ελληνικα εστω μονο και για το history του board ?
Εδώ θα διαφωνήσω, κατά ένα μέρος.
Καλό ειναι να γραφτεί εδώ και στα Ελληνικά όπως λες και εσύ.
Αλλά από την άλλη, ρωτάς αν υπάρχει η διάθεση να ξαναγράψει-μεταφράσει κάτι που έχει χιλιοειπωθεί από τον ίδιο και παρασυζητηθεί σε αντίστoιχο forum ?
Δεν είναι κατακριτέο πάντως και (προσωπικη μου γνώμη) δεν το θεωρώ στην συγκεκριμένη περίπτωση διαφήμιση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 4η:
Σχετικα με το θεμα συλλογος. Θα ηθελα σαν μελος του συλλογου και παντα προθυμος να βοηθησω να υπαρχει ενημερωση πιο συχνα γυρω απο τον συλλογο και το περιοδικο.
Υπάρχει ειδική ενότητα στο Board, για τον συλλογο και το περιοδικό, που είναι ορατή μόνο στα μέλη του συλλόγου και εκεί θα ήταν καλό να θέσεις τους προβληματισμούς σου.
Άστοχο, το ότι το έγραψες εδώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Παρατηρηση 5η:
Θα ηθελα οι moderators να απαντουν και να περνουν θεση στα posts που αντιστοιχουν στον τομεα τους και οχι να απεχουν. Ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω που περιμενα να μου απαντησουν σε post που εκανα και το αφησα επιτηδες 1 μηνα κοντα για να δο ποσοι θα μου γραψουν. Τελικα μετα απο παρατηρηση μου απαντησαν με το ζορι. Αν δεν προλαβαινουν καποιοι να ειναι moderators και τους καταλαβαινω απολυτα λογο φορτου , τοτε καλο και σεβαστο θα ηταν να παραχωρησουν την θεση τους σε καποιον που θα κρινει η ομαδα τους οτι ειναι γνωστης και εχει μερακι για το board αλλα και απλετο ελευθερο χρονο.
Εδώ τώρα ειλικρινά δεν ξέρω σε τι ύφος να σου απαντήσω.
θα το κάνω σε στυλ παραθέσεων.
1. Δεν γνωρίζετε τι μας επιτρέπεται και τι όχι σαν mods
2. Δεν γνωρίζειτε τα κριτήρια που επιλέχθηκαν οι συγκεκριμένοι.
3. Δεν βρίσκω τον λόγο να απολογηθει ο admin για τις επιλογες του και τα κριτήρια του.
Τουλάχιστον όσο οι επιλογές αυτές δεν δημιουργούν προβλήματα.
4. Είμαστε μιά κοινότητα με τους δικους της κανόνες.
5. Οι mods δεν είναι υποχρεομένοι να απαντούν σε όλα τα posts (αυτό ισχύει και για τα μέλη) και δεν είναι αυτός ο ρόλος τους.
6. Είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε ανεκτικοί σε πολλά, με κόστος τα νευράκια μας και προπάντων ευγενικοί (για να κρατήσουμε και σε κάποιο επίπεδο το board)
Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αντιληπτά αυτά από την γενικότερη μάζα και αυτό ειναι το σωστό, δεν χρωστάτε τίποτα εσείς σε κανεναν να σας τα πρήζει.
Τα mailbox μας ξέρουν τι τραβάνε και δυστυχώς δεν σέβονται κάποιοι (λίγοι) την προσπάθεια μας.
Αλλά να ξέρετε ότι εξαντλήται η υποχωρητικότητα μας πρώτα πριν γίνει οτιδήποτε "κακό"
7. Τέλος στα επι προσωπικού, για το συγκεκριμένο post που λες οτι δεν είχες απάντηση θα σε παραπέμψω στα της παιδείας καθ ότι επιβάλεις με τον τρόπο σου, να απαντηθεί το αν μας αρέσει το ενυδρείο σου ή όχι, από την ώρα που εξέφρασες την πικρία σου για το ότι δεν σου απαντούσε κανείς.
Καθολου κόσμια συμπεριφορά για ένα από τα παλιότερα μέλη εδώ.
Τουλάχιστον εξεπλάγην από την συμπεριφορά σου αυτή και για αυτό δεν σου έγραψα εγώ.
Χαράς το κουράγιο αυτών που απάντησαν και δεν μου άρεσε καθόλου που είχαν απολογητική διάθεση στα μυνήματα τους.
Όσο για το οτι το αφησες επιτηδες 1 μηνα, δεν ήταν επιλογή σου, απλά δεν σου απάντησε κανείς στο διάστημα αυτό.
Τώρα αν αυτό το χειρίζεσαι εκ των υστέρων σαν υποτιθέμενη δικαιολογία ή δόλωμα, δεν το βρίσκω καθόλου πρέπων.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ReBeLoS
Ολα τα παραπανω τα γραφω φιλικα και οχι για να προσβαλω καποιους αλλα για την καλυτερη λειτουργεια του board. Δεχομαι οτι μπορει και να ειμαι λαθος αλλα μιας και ειμαι ενεργο μελος και του συλλογου αλλα και του board οπως και μελος σε αρκετα ακομα boards ελληνικα και ξενα εδω και 8 χρονια εχω χρεως να γραφω αυτα που μου φαινονται "περιεργα". Που ξερετε μπορει και καπου να ειμαι σωστος.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, πιστεύω ότι αν θέλεις "ιδιαίτερες" εξηγήσεις να πατήσεις το κουμπάκι του ΡΜ.
Οι λόγοι αναφέρονται παραπάνω (Νο 6)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02958 seconds with 11 queries