Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 10-12-14, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polyniki Εμφάνιση μηνυμάτων
Θενκς, μου άρεσε πολύ το ποστ σου και με βοήθησε, αλλά στην τροφή χρειάζομαι διευκρίνηση - μία νιφάδα ίσον μία μπουκιά;

Επιπλεόν υπό ποιες συνθήκες γίνονται τα fancy 15 εκατοστά και σε πόσο χρόνο; Έχω ένα black moor και ένα telescope eye και το ενυδρείο χωράει καθαρά 110 λίτρα νερού, χωρίς υπόστρωμα και διακόσμηση περισσότερα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τροπος ταισματος
Το σκεπτικο ειναι να ταιζουμε μικρες ποσοτητες (πχ 1-2 γεματες μπουκιες το καθε ψαρι - το ψαρι συνηθως βαζει στο στομα του οση τροφη μπορει να χωρεσει και μετα αρχιζει το μασημα της, αυτη ειναι 1 μπουκια) και πολλες φορες την ημερα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα της ποσοτητας τροφης ειναι για ολα τα ψαρια ενα θεμα με δυσκολια.
Εχω γραψει πιο πανω μερικα πραγματα για την ποσοτητα στο "Τροπος ταισματος"

Στα περισσοτερα ψαρια καταλαβαινεις οτι εχουν φαει καλα, απο το φουσκωματακι στην κοιλια τους.
Στα χρυσοψαρα και ιδιως στα fancy ειναι λιγο δυσκολο να φανει γιατι γενικα ειναι φουσκωτες η κοιλια τους κι απο μονες τους.
Αν προσθεσουμε και το γεγονος οτι δεν εχουν ιδιο στομαχι και πεπτικο με τα αλλα ψαρια, μπερδευομαστε περισσοτερο.

Η αποψη μου στο θεμα ταισματος γενικα σε ολα τα ψαρια ειναι να γινεται πολυ καλο ταισμα, και οχι αυτα που διαβαζω περι "οση τροφη καταναλωνεται σε 1 λεπτο" ή "1-2 φυλαρακια" κλπ, παρα μονο οταν μιλαμε για ανωρυμο ενυδρειο ή για περιπτωσεις που εχει καποιο προβλημα η βιολογια μας και οι τιμες των μετρησεων μας.

Ισως ενας τροπος για να καταλαβουμε οτι εχουμε παραταισει τα χρυσοψαρα, ειναι να ταισουμε τοσο πολυ μεχρι που να δουμε να τους κρεμονται τα κακακια απο πισω (οχι διαφανη φυσικα αφου αυτο ειναι ενδειξη ασθενειας) και αναλογα να προσαρμοσουμε το ταισμα ετσι ωστε να μη φτανουμε και σε αυτο το σημειο.
Αλλος τροπος (πιο σωστος κατα την αποψη μου) ειναι να κανουμε μικρα ταισματα 1-2 γεματων μπουκιων. Σε συχνοτητα αναλογα την περιοδο και τις θερμοκρασιες (οπως εχω γραψει πιο πανω)

Και φυσικα να παρατηρουμε την οψη των ψαριων, να εχουν σφριγηλοτητα σωματος, να διακρινονται οι μυς κατα τη διαρκεια της κολυμβησης, λαμπερο χρωμα και ματια, γερα λεπια, χρωμα βραγχιων και φυσικα διαθεση και κινητικοτητα (χωρις να την συγχεουμε ομως με τις ενδειξεις του στρες).
Για την αναπτυξη ενος ψαριου παζουν ρολο
- Η διατροφη
- Το μεγεθος ενυδρειου
- (σε καποια ειδη οπως και στο χρυσοψαρο) το μεγαλο μεγεθος της ομαδας
- Η καθαριοτητα και παραμετροι νερου
- Το DNA (γενετικό υλικό)

Tα ψαρια οταν ειναι νεαρα θελουν μεχρι και 6+ ταισματα την ημερα. (Πολλοι αφηνουν και νυχτα καποιο φως για να ταιζουν - οπως με τα μωρα που καθε τρεις ωρες τη νυχτα, ξυπνανε οι μαναδες να τα ταισουν )
Αυτο συνεπαγεται και συχνες αλλαγες νερου που αναλογα την ποσοτητα του νερου του ενυδρειου και την ποσοτητα της τροφης που πεφτει μπορει, να ειναι και καθημερινες εως και 90% με προετοιμασμενο σε ολα (θερμοκρασια pH GH) νερο. Ακομα και δυο φορες την ημερα αλλαγη.
Οσο μεγαλώνουν τα ψαρια μειωνεται η συχνοτητα και αυξανεται ποσοτητα ταισματος και οταν ενηλικιωθουν μετα απο ενα χρονο συνηθως μειωνεται γενικα το ταισμα σε φυσιολογικο.
(Γραφω τα ιδανικα για μεγαλωμα ψαριων - απο εκει και μετα οτι κοβουμε απο φροντιδα, κοβουμε και απο αναπτυξη)
Φυσικα παιζουν ρολο και οι παραγοντες που εγραψα στην αρχη.
Οσο και να ταιζουμε αν δεν ικανοποιουνται κι αυτοι δεν θα εχουμε την ιδια αναπτυξη.
Πχ μια μεγαλη ομαδα χρυσοψαρων τρεφεται καλυτερα, με τη διεκδίκηση που αναγκαζονται να κανουν στην τροφη αλλα και την ασφαλεια που νοιωθουν.
Τα νιτρικα πχ σε ενα μη καθαρο νερο, μειωνουν την αναπτυξη (εκτος οτι ειναι καρκινογονα)
Οι διαστασεις του ενυδρειου επισης κανουν καποια ειδη ψραιων (οπως και τα χρυσοψαρα) να μενουν νανοι.
Καποια ειδη δεν φτανουν ποτε στο κανονικο τους μεγεθος, ακομα κι αν διορθωσουμε το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01975 seconds with 11 queries