Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 28-04-10, 21:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλέ καμιά φωτογραφία ρε Βασίλη .

Εδώ εμείς μια πέτρα χτίζουμε και το παρουσιάζουμε.
Και εσύ έχεις μια λιμνούλα αρκετά μεγαλούτσικη και κανείς την παπιά

Πες μας κάτι για το τι σχεδιάζεις και πως θα κανείς την λίμνη σου .
Το 4.500 λίτρα ισχύει η πάμε για περισσότερα?
Bρε Βασίλη, πίστεψέ με δεν το κάνω καθόλου σκόπημα. Η περσινή χρονιά μου ήρθε ανάποδα που με πήρε αρκετά πίσω με τα σχέδια μου και όχι μόνο...

Τα 4,500 αλλάζουν και μετατρέπονται σε 10,000 λίτρα.
Η λίμνη θα είναι εξολοκλήρου κατασκευασμένη από μπετόν με σιδεροσύνδεση, 20 εκ. πάχος.
Θα είναι 1.25 βάθος ομοιόμορφο.
15 εκατοστά θα προεξέχει άνω του εδάφους.
Στεγανοποίηση βαφή fiberglass.
Bottom drain aeration.
Eazy pod Χ2 + extra (diy) moving bed.
Θα εφαρμωστεί σύστημα αποχλωριοποίησης νερού.
UV lamp.
Εννοείται ότι από πάνω θα κατασκευαστεί ένας μικρός διακοσμητικός καταρράκτης και βασικά ενώ θα υποστηρίζεται από αξιόπιστο μοντέρνο εξοπλισμό, εντούτοις θα είναι ορατή μόνο η φυσική εικόνα. Ούτε φίλτρα, ούτε λάστιχα, ούτε αντλίες, τίποτε.

Η εικόνα που θα δίνει είναι λιγάκι Ιαπωνέζικη προς τροπική, με ανάλογη χρήση φυτών. Το 80% των φυτών υπάρχουν ήδη στον χώρο και αποτελούνται από φοινικοειδή, κικαδοειδή, σιεφλέρες, Γιούκα και κάποια φυτά που κλάδεψα σαν μπονσάι. Η λίμνη θα εφαρμωστεί στο ήδη κατασκευασμένο κιόσκι που έχω κατασκευάσει πριν 3 χρόνια.

Μέσα θα υπάρχουν τα ψάρια που ήδη έχω και τελικά το σύνολο των ΚΟΙ θα είναι μόνο 10. Σκοπός μου βέβαια είναι σε 7 χρόνια |(πρώτα ο Θεός) να έχω 10 θηρία 70 και βάλε εκατοστών, που θα κολυμπώ μαζί τους...

Τώρα, φωτογραφίες θα έρθουν πολύ σύντομα, από την εκσκαφή και δεύτερον από την ήδη πρόχειρη λίμνη 2,500 λίτρα που έφτιαξα ώστε να στεγάσει τα ψάρια μου.

Αυτά για την ώρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries