Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #96  
Παλιά 11-04-17, 09:41
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

φιλε παναγιωτη το φλοτερ το ειχα ακριβως για το λογο που λες.μιας και η λιμνη πλεον με το σκιμερ θα υπερχιλιζε,η σταθμη της θα ηταν στανταρ, οποτε το νερο απο την εξατμιση θα ελειπε απο τον καδο του σκιμερ.για αυτο το λογο εβαλα το φλοτερ να κραταει τη σταθμη σε ενα σημειο συμπληρωνοντας νερο οταν χρειαζοταν.ο καδος ειναι πιο μεγαλος απο αυτο που φαινεται ειναι πιο ψηλος και εχω σκαψει και τον εχω θαψει στο χωμα.λοιπον το τρελο που συνεβαινε ειναι οταν δουλευε η αντλια που εχω στο τελευταιο θαλαμο του φιλτρου,στο πρωτο εχω να πηγενει το botom drain,ο κουβας του σκιμερ αδειαζε αρχιζοντας να ανεβαζει τη σταθμη της λιμνης.εγω συμπληρωνα νερο στον κουβα και οσο νερο εβαζα τοσο η σταθμη τησ λιμνης ανεβενε με αποτελεσμα να ξεχιλιζει απο παντου.με κλειστη την αντλια του φιλτρου.το σκιμερ δουλευε οκ.τοτε σκεφτικα οτι η χαραμαδα που ειχα κανει για να ξεχιλιζει η λιμνη στο σκιμερ ειναι μικρη και δεν προλαβαινει το νερο να φυγει απο εκει και να πεσει στο κουβα.τοτε παιρνω σφυρι και καλεμι και την μεγαλωνω και σε πλατος και σε βαθος και την κανω τεσερα δαχτυλα βαθος. βαθενωντας την υπερχειλιση μου σκεφτηκα οτι η λιμνη μου θα χασει σε υψος 4περιπου ποντους και ειχα μεγαλη στεναχωρια.βαζωντας λοιπον ολα σε λειτουργια να δω τι εφτιαξα,παλι ο κουβας αδειαζε,εγω εβαζα νερο,η σταθμη τις λιμνης ανεβαινε μεχρι που σταματισε σε καποιο σημειο χωρις η λιμνη να ξεχιλιζει απο παντου.το θεμα τωρα ηταν οτι τωρα οι 4ποντοι που ειχα σκαψει στην υπερχιλιση ειχαν καλυφθει με νερο και σκιμερ με λιμνη ειχαν γινει ενα χωρις να εχω το φαινομενο του καταρακτη μεσα στο σκιμερ.το σκιμερ το δουλεψα λιγο ετσι αλλα εφερνε σκουπιδακια σαν πριονιδια πολυ μικρα αλλα και μεγαλυτερα να εφερνε τωρα αναγκαστηκα επρεπε να βαλω ενα πλαστικο συρμα μπροστα του για να μην μπει μεσα κανενα ψαρι.πραγμα που εγινε εχασα και ενα ψαρι που τα καταφερε και περασε,και ετσι τωρα το καταργησα. αυτα παιδια και συγνωμη που σας κουρασα.
-------------------------
επισης εχω και προταση ανοιχτη οποιος θελει κανονιζουμε να παμε να δουμε τη λιμνη.και φιλε παναγιωτη στην ερωτηση σου πως καθαριζω το φιλτρο,πατησες τον καλο.εχω φωτο παρακατο να βαλω με το φιλτρο και θα εξηγησω και το αγκαθι του καθαρισματος.καμια γνωμη υπαρχει γιατι ομως συμβενει αυτο το φαινομενο με το σκιμερ μου να εχει αληλεπιδραση με την αντλια στο φιλτρο?σαν η αντλια του φιλτρου που παιρνει νερο απο το botom drain να προσπαθει να εξισοροπησει τη σταθμη στο σκιμερ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgostriv : 11-04-17 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries