Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #94  
Παλιά 10-04-17, 11:27
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

μπραβο φιλε παναγιωτη κοβει το ματι σου,και οι ερωτησεις σου ηταν πολυ στο στοχευμενες.1ον παμε στο σκιμερ.πισινας σκιμερ δεν ηθελα να βαλω γιατι εχω δει οτι τα συνδεουν με εξωτερικεσ αντλιες με προφιλτρα,που εγω τετοια αντλια δεν εχω αυτες που εχω ειναι βυθιζωμενες ,γραφουν οτι μπορουν να λειτουργησουν και εξωτερικες αλλα το ψιλοφοβομουν για την ψυξη τους και επιπλεον θα χρειαζομουν και προφιλτρο να βρω.παλιοτερα ειχα βαλει ενα no niche skimmer και περναγαν σκουπιδακια απο το καλαθακι του σκιμερ και βουλωνε η αντλια.η ιδεα για αυτο τον τυπο του σκιμερ που εφτιαξα μου ηρθε απο οταν εκανα αλλαγη νερου στη λιμνη,αφηνα το λαστιχο του νερου που γεμιζα τη λιμνη να υπερχιλυσει και παρατιρουσα οτι απο το σημειο τησ υπερχηλησεις διμιουργωταν ενας μικρος καταρακτης που σαν και η βαρυτητα του τραβαγε το νερο τησ επιφανειας και λειτουργουσε σαν σκιμμερ και καθαριζε την επιφανεια απο τα σκουπιδια.ετσι αποφασισα να βαλω ενα καδο εξω και μπροστα απο τη λιμνη με ενα ελεγχομενο σημειο υπερχηλυσεις να πεφτη μεσα στον καδο και βαζοντας μια αντλια που εχω 3,500λιτρα μεσα στον πατο του καδου να ξαναστελνει το νερο πισω στη λιμνη.το νερο στον καδο ηθελα να ειναι μια με δυο παλαμεσ πιο κατω απο το σημειο που θα υπερχυλιζε για να γινετε και το φαινομενο του καταρακτη,τη σταθμη θα την ελενχα με ενα φλοτερ μεσα στον καδο.οποτε οσο νερο θα εβγαζε η αντλια μεσα απο τον καδο τοσο θα επεφτε στην λιμνη και θα ξεχυλιζε παρασυρωντας τα σκουπιδια και τα φυλλα που με απασχολουσαν πιο πολυ για αυτο το λογο ηθελα μεγαλο σκιμερ.ολο αυτο δουλεψε φοβερα.ειχα φτιαξει και μια σιτα πανω πανω που κρατουσε τα σκουπιδια.παναγιωτη πες μου σε παρακαλω αν αυτη η κατασκευη με αυτο το σκεπτικο εχει καμια αστοχια.και το ξαναλεω δουλεψε φανταστικα.πες μου τη γνωμη σου να σου πω μετα τι εγινε,εχω παει να τρελαθω,να φανταστεις τωρα το εχω καταργηση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries