Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-07-09, 23:15
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Razorblade Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι αλλο που με προβληματισε ειναι περι των φυσικων φυτων,διοτι ενδεχομενως να συνεπαγεται και εισοδο σαλιγκαριων,που χωρις την αδεια μου εκτος απο αγενεια εκ μερους τους θα με ξενερωσει και απο αισθητικης πλευρας.Υπαρχει καποιο ειδος προπλυσης/ξεπλύματος των φυτων πριν μπουν στο ενυδρειο ?(και με εκανε να σκευτω κρυο νερο,καθως τροπικα και πλαστικα φυτα πολυ ντεμεκ κατασταση)
Ευχαριστω εκ των προτερων
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δε συγκρίνεται το ζωντανό φυτεμένο, με τα πλαστικά (δες μερικά aquascapes να καταλάβεις). Επίσης, το ζωντανό φυτό παίζει ευεργετικό ρόλο για το όλο οικοσύστημα του ενυδρείου σου.
Θέλει βέβαια τη συντηρησούλα του.

Πάντως τα σαλιγκάρια είναι μέρος του οικοσυστήματος - αργά ή γρήγορα μάλλον θα σου έρθουν, αλλά μερικά κάνουν και καλό (π.χ. καθαρίζουν νεκρά φύλα, άλγη, κλπ).
Για την αποφυγή σαλιγκαριών μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάλυμα νερού-χλωρίνης 19:1 για ανθεκτικά φυτά (μόνο τα φύλα βουτάμε), ή
διάλυμα υπερμαγκανικού καλίου (αυτό χρησιμοποιώ εγώ - βουτάω όλο το φυτό για λίγα λεπτά). Κάνε αναζήτηση για αυτά, θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

Εγώ στην αρχή "κόλησα" ramshorn snails (τα οποία ποτέ δε μου έχουν πειράξει τα φυτά), και από τότε που χρησιμοποιώ τη μέθοδο με το υπερμαγκανικό κάλιο δεν έχει μπει κανένα καινούριο είδος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01450 seconds with 11 queries