Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 28-01-19, 15:32
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω ειναι το λαθος. Κοιτας τα τεστ και οχι τα φυτά.

Ριξε ενα καλό κλάδεμα, η Sessiflora είναι γρηγορης ανάπτυξης και χρειάζεται θρεπτικα. Θα εριχνα νιτρικα αλλα και σιδηρο.

Ποσο φως και τι ειδους εχεις?
Καλημερα σας,

Εχω την εργοστασιακή λαμπα 24 watt 1 ασπρη/1 μπλε.

Θα πσρω τα αναλογα λιπασματα. Θα κανω και το κλαδεμα.

Τα λιπασματα να τα πσρω απο φυτωριο η απο καποιο ενυδρειακο μαγαζι;

Λες να κανω diy η να παρω ετοιμο μιας και χρειάζεται αμεσα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως δεν κανεις σωστα τις μετρησεις στο νερο και εχεις λαθος αποτελεσματα?
για να χανεις τοσο γρηγορα σαλιγκαρια και ψαρια ισως ειναι απο αμμωνια.
απο οτι βλεπω τα σαλιγκαρια σου ανεβαινουν προς την επιφανεια γιατι μαλλον κατι τα ενοχλει στο νερο.
μου εχει συμβει κατι αναλογο οταν εστησα το πρωτο μου ενυδρειο και η αμμωνια ηταν στα τερματα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τον απο πανω
Και τα σαλιγκάρια δεν ειναι λογικο να πεθαίνουν με αυτόν τον ρυθμό ... Σχεδον σιγουρα κατι δε παει καλα με το νερό σου!
Λαθος δεν νομιζω να εχω κανει στις μετρησεις. Ειμαι σιγουρος για αυτο διοτι τοσες εχω κανει ποια. Θα ξανακανω σημερα και θα σας πω... Μηπως ειναι κατι περα απο τις βασικες μετρησεις; Εχω και τεστακια για Mg, Ca και PO4, να δοκιμασω να κανω και για αυτα η δεν παιζουν τοσο ρολο;

Το παρατηρω και εγω για τα σαλιγκαρια ομως μου κανει εντυπωση γιατι θα το ειχα δει αν ηταν κάψιμο απο αμμωνια και στα ψαρια. Δεν ειχαν/εχουν κανενα τέτοιο σύμπτωμα...

Μηπως μπήκε καποιο μικρόβιο καπως; Η αλγη πιυ εχω δειχνει οτι κατι δεν παει καλα με τα θρεπτικα του νερου σε σχεση με τα ψαρια η γενικά μρ το νερο; Ρωταω γιατι αλγη μετα απο περιπου 8 μηνες λειτουργιας δειχνει οτι κατι δεν παει καλα.
-------------------------
Εκανα μετρησεις και η αμμωνια και τα νο2 βγαινουν 0...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SweepingFish : 28-01-19 στις 15:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries