Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-04-14, 09:27
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΑΠΟΝΙΤΡΟΠΟΙΗΣΗ

Καλημέρα φίλε Μιχάλη,όλοι οι προλαλήσαντες είναι περισσότερο γνώστες από εμένα,περί κύκλου αζώτου αλλά και φυσικών τεχνικών.Εγώ τους ρωτάω πολλές φορές και τους εμπιστεύομαι αλλά χρησιμοποιώ και τεχχνητά μέσα όπως βακτηρίδια κι άλλα ενώ οι φίλοι μας καταφέρνουν πολλά με μπόλι.Όλ' αυτά τ' αναφέρω για να ξεκαθαρίσω ότι ο τρόπος που θα σου προτείνω δεν μηδενίζει τη γνώση και τισ απόψεις τους.Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά αλλά κάποιο πρόβλημα που είχα με νιτρικά που μου κοκκίνιζαν τόσο το υγρό τεστ της ΑΡΙ που ούτε ο μετρητής δεν είχε τόσο κόκκινο κι αυτό οφείλεται στην ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου, το ξεπέρασα όμως με τον τρόπο που θα σου πω.Μεγάλη αλλάγή νερού 60% και συντήρηση των φίλτρων φυσικά κι έβαλα Prime 5ml (1 καπάκι)/200lt που είναι κατά του χλωρίου και της αμμωνίας και βακτηρίδια NITE OUT II 5ml ( 1 καπάκι )/38lt που βοηθούν στην απονιτροποίηση και καταπολέμηση της αμμωνίας.Ενδεικτικά θα σου πω ότι το NITE OUT II των 473ml (γιατί υπάρχουν και μικρότερες συσκευασίες κοστίζει 22€.Επειδή το συγκεκριμένο συμβάν είχε τόσο ανεβασμένη μέτρηση άφησα τα ψάρια ατάϊστα 2 μέρες και ξανάκανα αλλαγή νερού 30%.Άφησαάλλες 2 μέρες ατάϊστα κι όλα ήταν εντάξει.Από τότε ότι και να γίνεται 1 φορά τη βδομάδα 30% αλλαγή νερού Prime και NITE OUT II.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries