Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 11-10-11, 10:30
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν κολληθει περιμετρικα στον πατο τα πλαινα γυαλια,ειναι ποιο σταθερα,ποιο ευκολα στην κολληση και το σημαντικοτερο ειναι οτι ετσι δημιουργητε η πρωτη κοντρα.Οσο για το ρονταρισμα,ειλικρινα δεν ξερω πως εχει επικρατησει αυτη η νοοτροπια (εκτος της αισθητικης πλευρας)γιατι οταν τα γυαλια ειναι απλα τροχισμενα και οχι ρονταρισμενα,η πλευρες ειναι ποροδες,οποτε η σιλικονι κρατα πολυ καλυτερα απο μια λεια επιφανεια.Εχω διαβασει και την θεωρια οτι το ρονταρισμα δεινει μεγαλυτερη επιφανεια.Ναι δεινει αλλα το κοστος του ειναι αποτρεπτικο,καλυτερα να βαλεις ποιο χοντρο γυαλι,παρα να τα ρονταρεις.

Τα λεω σαν παλιος (30 χρονια)βιοτεχνης,που ασχολιοταν με μεταλα και γυαλια
στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι ότι το κόλλημα περιμετρικά είναι πιο εύκολο. φυσικά αν ο τζαμάς έχει κάνει σωστό γώνιασμα. διαφορετικά δεν θα ήθελα να είμαι αυτός που το κολλάει.

από στατικής όμως άποψης θα διαφωνήσω κάθετα. μια κατασκευή τη χτίζεις πάνω στα θεμέλια και όχι περιμετρικά. ένα πλαϊνό το οποίο είναι κολλημένο πάνω στον πάτο και έχει και κόντρα, έχει 2 σημεία επαφής με πάτο και κόντρα και μάλιστα σε γωνία. αυτό σημαίνει ότι έχει αυξημένες αντοχές. μη με βάλεις σε διαδικασία στατικής ανάλυσης.

σχετικά με το ρονταρισμα τώρα. εδώ δε θα μπω σε διαδικασία αντοχών γιατί οι διαφορές δεν είναι άξιες λόγου. αυτό όμως που θα επισημάνω είναι το εξής. εδώ μέσα μιλάμε με απλούς χομπιστες οι οποίοι δεν είναι επαγγελματίες κατασκευαστές. αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες αστοχίας είναι αυξημένες.

μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να χρειαστείς να ξεκολλήσεις και να κολλήσεις πάλι ενυδρείο του οποίου τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?

μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να σου σπάσει ένα τζάμι σε ενυδρείο και να θέλεις να το αντικαταστήσεις και τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?

για τα θέμα της ασφάλειας από ατρόχιστα τζάμια δεν θα πω τίποτα. τα ευκόλως εν νοούμενα παραλείπονται.

με όλα αυτά δεν απορρίπτω καμία μέθοδος. και οι δυο μου είναι αποδεκτές. απλά οφείλω να λέω ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά της κάθε μιας.

τα λέω ως στατικός ΕΜΠ,
ως τεχνικός προϊστάμενος σε κατασκευαστική επίπλων
και έχοντας φτιάξει και επισκευάσει κάπου πάνω από 20 ενυδρεία
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 11 queries