Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #79  
Παλιά 02-02-09, 19:34
mariannos Ο χρήστης mariannos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: CYPRUS..LIMASSOL
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε,
Προσπάθεια μας δεν είναι σίγουρα να κάνουμε τους δικηγόρους των ψαριών, δεν τα εξισώνουμε με το ανθρώπινο είδος και ούτε απαιτούμε την απαγόρευση της αλιείας. Τα ψάρια είναι και αυτά μέρος της πυραμίδας των οικοσυστημάτων όπου ζουν άρα αναλώσημα. Έχεις το απόλυτο δικαίωμα να φας ψάρια. Εξάλλου, παρά να έχεις ένα ψάρι σε ενυδρείο με τις χειρότερες συνθήκες διαβίωσης και δεν ξέρω τι άλλο, καλύτερα θα ήταν να του κάνεις *"ευθανασία" και *"να το φας", παρά να το βασανίζεις σε καθημερινό επίπεδο ώσπου να αποδημήσει εις Κύριον. Αυτό ισχύει για όλα τα ζώα που φιλοξενούμε κάτω από τη δική μας στέγη.

Αυτό που κάνουμε εδώ και σε κάθε ανάλογο φόρουμ, είναι να διεξαγάγουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο εκφράζοντας απόψεις με τεκμήρια, ώστε να παίρνουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα από τα διάφορα ερωτήματα που μας βασανίζουν.

Πολύ απλά όπως έχω αναφέρει και πριν, η έρευνα αυτή είναι για εμένα προσωπικά αναληθείς και μάλιστα εντελώς!!!

Πάμπολλες έρευνες έχουν γίνει γι' αυτό το θέμα, με την συντριπτική πλεοψηφία τους να υποστηρίζουν το αντίθετο από το συμπέρασμα αυτής του περιοδικού. Απλά να αναφέρω ένα μικρό απόσπασμα στη σελίδα: http://www.fishinghurts.com/fishfeelpain.asp
ότι: "While it may seem obvious that fish are able to feel pain, like every other animal, some people still think of fish as swimming vegetables". Πιστεύεις ότι όντως μιλάμε για λαχανικά που κολυμπούν?

Μπορείτε όλοι εύκολα να σερφάρετε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "fish pain" ώστε να διαπιστώσετε και μόνοι σας το ποσοστό των επιστημόνων που υποστηρίζουν την άποψη του περιοδικού.

*...που λέγει ο λόγος, μην παρεξηγηθώ!


Φιλε μου,
Αφτα τα οποια λες σε καμια περιπτωση δεν ειναι τεκμηριωμενα,απλα το υποστηρίζουν μια μεριδα επιστημονων.ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ.
Μαθε και εσυ να σεβεσαι τις αντιθετες γνωμες.
Επισης δεν εχω κανενα ψαρι με τις χειροτερες συνθηκες διαβιωσης στο ενυδρειο για να χρειαστει να το φαω.
Και σιγουρα δεν ειναι λαχανικα ,γιατι δεν ειναι πρασινα.....
__________________
Αρρωστος ,,,με τη μονη αρρωστια που σε κανει να εισαι.ΚΑΛΑ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 02-02-09 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries