Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 19-01-03, 05:52
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Σχετικά με αυτό το "πιό έξυπνες" που αναφέρεται στις αμερικάνικες κιχλίδες, πόθεν ακριβώς προκύπτει ;; Δεν έχω δει τίποτα στην διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία που να το τεκμηριώνει. Το ότι κάποιοι συγγραφείς αναφέρουν το P.dovii (συγκεκριμένα) σαν την πιό έξυπνη κιχλίδα επειδή γίνεται σαν κατοικίδιο ή αναγνωρίζει τον ιδιοκτήτη της, δεν το θεωρώ και σημάδι εφυϊας (= αντίληψη + γνώση + συνδυαστικότητα). Τουναντίον, από την πλευρά του ψαριού, με τα δεδομένα τα δικά μας, πιό έξυπνο μου φαίνεται το ψάρι που ΔΕΝ εξημερώνεται και είναι πάντα καχύποπτο.

Σημειώνω επίσης (χωρίς να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το όνομα του topic) ότι σαφώς είναι περισσότεροι αυτοί που έχουν αφρικάνες από τους υπόλοιπους κιχλιδάδες - συντριπτικά περισσότεροι θα έλεγα. Και αυτό σίγουρα έχει να κάνει και με το βολικώτερο μέγεθος.. Επίσης, ενώ οι περισσότεροι "αφρικάνοι" στήνουν το ενυδρείο τους με γνώμονα το ότι θα βάλουν αφρικάνικες κιχλίδες, ένα μέρος από τους υπόλοιπους κιχλιδάδες.. (ιδιαίτερα από αυτούς που έχουνε dwarf cichlids) τα χρησιμοποιούν ως συμπλήρωμα του φυτεμένου τους ενυδρείου κ.λ.π.. (π.χ. εγώ.. ) Από μεγάλες Αμερικάνικες κιχλίδες.. εκτός Γιώργου και Γιάννη, ποιοί άλλοι έχουνε ;;

Το μόνο σημείο στο οποίο έχω μία πιθανή ένσταση είναι μήπως κάποιος που τώρα ξεκινάει διαβάσει τίποτα που ισχύει μόνον για τις μεν ή τις δε και δεν λάβει υπόψη του για το για ποιές ισχύει..
 
Page generated in 0,01144 seconds with 11 queries