Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 10-06-13, 00:15
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Αφού περάσαμε μια βδομάδα διαβάσματος, ψαξίματος και πειραματισμών, επιστρέφουμε να μοιραστούμε εμπειρίες.

Καταρχίν nagzul, έχεις απόλυτο δίκιο. Μπορεί τα 70αρια zalman του delta66 να μη χωράνε πάνω στο καπάκι της juwel, αλλά 60 άρια χωράνε μια χαρά. Δύο σίγουρα από τη κάθε πλευρά και ελέγχεται αν χωράνε τρία. Σκέφτομαι αυτά και περιμένω να έρθει και το stc. Μέχρι στιγμής πάντως να μη ματιάσω τον καιρό πάνω από 23 βαθμούς δεν έχουμε δει.

Φυσικά δε χωράει καναλάκι, αλλά σκέφτομαι μήπως θερμοκολλήσω πάνω στις ενώσεις του καλωδίου του τροφοδοτικού με τα καλώδια απ' τα fans, οπότε λειτουργήσει η θερμοκόλληση και σαν στερεωτικό και σαν στεγανωτικό. Θα δείξει. Επίσης ένα θέμα που θέλει ψάξιμο είναι η ροή του αέρα. Το 3 in και 1 out αρκεί με τα 60άρια και με ποια διάταξη? Ελπίζω να έχω μια πρώτη εικόνα από βδομάδα.

Ποτηροτρύπανο για το καπάκι δε χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένο λόγο? π.χ. φαβόμαστε μήπως σπάσει;

Σχετικά με τα τεστ κατέληξα μάλλον σε μεμονωμένα της api γιατί η τιμή του σετ πλέον έχει ανέβει τόσο ώστε να μην έχει ίσως νόημα. Αν τα πάρω μεμονωμένα, θα μου έρθουν 47€ (τα 6 κλασσικά), ενώ το σετ συν Kh και Gh, περί τα 49€. Επιπλέον στα μεμονωμένα της api, το ph τεστ έχει και ρυθμιστές του ph, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω. Μια τρίτη σκέψη είναι η Sera, όπου το κόστος είναι γύρω στα 40€, αλλά βγαίνουν λιγότερα τεστ από ότι κατάλαβα και ίσως πιο δυσανάγνωστα. Όπως και να χει μου φαίνονται υπερβολικά πολλά τα χρήματα για αυτό που κάνουν. (εννοώ ότι δεν έχεις αποτέλεσμα ακριβείας). Τελικά και με δεδομένο το ότι απ' ότι διάβασα δύσκολα βγάζεις άκρη με τα τεστ και τα χρώματα μήπως τα stripes τα 6 σε ένα είναι μια χαρά για να έχεις μια συνολική εικόνα και αν προκύψει πρόβλημα την ψάχνεις παραπάνω? Επίσης από ότι κατάλαβα τα alerts δεν είναι αποτελεσματικά? Είναι χάσιμο το συγκεκριμένο θέμα και αν και στην αρχή δε δώσαμε ιδιαίτερη σημασία, σήμερα πολύ θα θέλαμε να έχουμε κανα τεστ. Η γνώμη σας ποιά είναι;

Παρήγγειλα και ένα ψηφιακό phμετρο κινεζοκατάσταση των 8€. Θα δείξει πόσο αξιόπιστο θα είναι.

Αφού ξεμπερδέψαμε με πρωινές οικογενειακές υποχρεώσεις που υπήρχαν, έρχεται η μικρή και αρχίζει να γκρινιάζει γιατί είχαμε πει ότι αυτό το Σ/Κ θα κάναμε καθαρισμό ενυδρείου. Η αλήθεια είναι ότι ο προκάτοχος είχε γνώσεις σχετικά με το άθλημα, αλλά τη μπιχλα που είχαν οι κόντρες του ενυδρείου πάνω τους δεν την έχω ξαναδεί. Οπότε ξύστρα και προσοχή να μη πέσουν οι βρωμιές μέσα στο ενυδρείο, τα ψάρια τρελό εκνευρισμό, ίσως απ' το θόρυβο και εκεί που τελειώνουμε και λέμε τις λεπτομέρειες να τις αφήσουμε για το επόμενο Σ/Κ, να ηρεμήσουν και τα ψάρια, μου έρχεται η ιδέα για καθαρισμό φίλτρου. Κλείνουμε κυκλοφορητή, αδειάζουμε το μισό ενυδρείο και με το που βγάζουμε τα φίλτρα στο κουβά με το νερό, το νερό γίνεται κατράμι. Έτσι πρέπει να γίνεται και αν ναι τί είναι όλη αυτή η μαυρίλα; Είχα διαβάσει για μαυρίλα αλλά αυτό ήταν απίστευτο.
Καθάρισμα βαμβακιού (δυστυχώς δεν είχα πάρει καινούργιο), πράσινων σφουγγαριών και siporax και επανατοποθέτηση (η αλήθεια είναι ότι ζουλήχτηκαν λίγο παραπάνω από ότι γράφει το αρθράκι για τον καθαρισμό των φίλτρων αλλά δεν παλευόταν η μαυρίλα) , γέμισμα ενυδρείου, μπροστά ο κυκλοφορητής και εμείς εγκεφαλικό. Από τη θολούρα δε βλέπαμε απέναντι. Και για θολούρα είχα διαβάσει αλλά αυτό επίσης με ξεπερνούσε. Το δουλέψαμε κανα 3ωρο και ξανά άδειασμα το 1/4. Τώρα φαίνεται να έρχεται στα ίσα του, αλλά τα ψάρια είχαν στρεσαριστεί αρκετά και δε ξέρω αν είναι δικαιολογημένο ή πως μπορώ να το αποφύγω στο μέλλον. Κάποια στιγμή ο pleco έκανε μια κατακόρυφη εξόρμηση και χτύπησε στο καπάκι και θυμήθηκα που διάβαζα ότι όταν αυξηθούν τα επίπεδα ή αμμωνίας ή νιτρικών στο νερό, ξυπνάνε τα φυσικά του ένστικτα και επειδή νομίζει ότι βρίσκεται σε νερόλακο που στεγνώνει πηδάει για να βρει καθαρό νερό. Μπορεί να έχουν μεταβληθεί τόσο πολύ οι συγκεκριμένες συγκεντρώσεις που να συμβαίνει αυτό; Τα υπόλοιπα ψάρια μετά την αρχική τρομάρα συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Η τόσο έντονη θολούρα είναι φυσιολογική ή δεν είχε καθαριστεί για πολύ καιρό το φίλτρο και ήταν συνέπεια αυτού;

Άντε να το κλείσω γιατί αν συνεχίσω έτσι θα γράφω μέχρι του χρόνου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02134 seconds with 11 queries