Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-07-11, 17:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ μάλλον δεν τα εξήγησα σωστά!
Το ενυδρείο ήταν στρωμένο με μπόλι από το μεγάλο ενυδρείο και δεν έχει σηκώσει αμμωνία από τότε που ξεκίνησε (εκτός από μία φορά, ελάχιστη, αλλά ανακάλυψα ένα φύλλο που είχε σαπίσει).

Στην αρχή έκανα αλλαγές νερού 25% μια φορά τη βδομάδα αλλά λόγω του οτι τα πτερύγια χειροτέρευαν παρά τo melafix, υπέθεσα οτι πρόκειται για fin rot βακτηριακής αιτιολογίας και άρχισα τις συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού.

Όσο για το flaring δεν ξέρω τι να κάνω για να το αποτρέψω, καθρεφτίζεται στο τζάμι της πλάτης του ενυδρείου που από πίσω έχω βάλει για φόντο μαύρη αφίσσα, λέτε να τη βγάλω;

Θα δοκιμάσω melafix + pimafix για μια βδομάδα και θα σας πω! Αν δω οτι δεν υπάρχει βελτίωση θα δοκιμάσω αντιβίωση (αν και θέλω να την αποφύγω).

Υ.Γ. Πάντως επειδή παρακολουθώ αρκετά τις παραμέτρους του νερού (στην αρχή μέτραγα αμμωνία και νιτρώδη κάθε μέρα), πιστεύω οτι δύσκολο να υπάρχει κάτι σε αυτό το κομμάτι. Ακόμα και για να του μαλακώσω το νερο και να κατεβάσω το pH του το κάνω σιγά σιγά για να μη στρεσσαριστεί.
1. Παλι μας μπερδευεις
Εστρωσες το μικρο ενυδρειο με μπολι απο το μεγαλο αλλα μετραγες αμμωνια και νιτρωδη?
Αυτο που μας ενδιαφερει τελος παντων ειναι, οταν μπηκε το ψαρι ειχαν μηδενισει οι τιμες?

2. Κλασικο προβλημα η μαυρη αφισα στα μονομαχοενυδρεια. Εχει γραφτει απειρες φορες.

3. Κανε πιμαφιξ μελαφιξ λοιπον και ακολουθησε ακριβως τις οδηγιες.
Αν δεν φτιαξει τα ξαναλεμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries