Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-02-04, 11:36
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα προτιμούσα τα φυτά –μικρή ποικιλία - συγκεντρωμένα σε ένα μέρος σε πυκνή διάταξη ,σκοπεύω να βάλω και πολλές ρίζες δέντρων –ιδανικό η προσομοίωση μέρους δέντρου που θα φτάνει μέχρι την επιφάνεια – επίσης θέλω να αφήσω μεγάλο μέρος του βυθού ελεύθερο
Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ στο ενυδρείο με τους δίσκους μου. Αυτό εξυπηρετεί πολύ καλά τις ανάγκες των δίσκων (αρκετός ελεύθερος χώρος για να κολυμπούν και χώρος για να κρυφτούν όταν τρομάξουν) Από τη στιγμή που το δικό σου ενυδρείο είναι αρκετά μεγαλύτερο από το δικό μου τότε έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Εγώ έβαλα δεξιά και αριστερά αρκετά φυτά και άφησα το μέσο του ενυδρείο χωρίς φυτά με λίγο γρασίδι μόνο.
Μπορείς να βάλεις κάποιες αννούμπιες και microsorum. Είναι φυτάπου δε φυτεύονται στο βυθό αλλά δένονται πάνω σε ξύλα και μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο συνδιασμό.Είναι φυτά με πολύ λίγες απαιτήσεις. Αλλά IME αν δεν έχεις και κάποια φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα έχεις προβλήματα άλγης. Για αυτό το λόγο εγώ έβαλα στη μια μεριά αρκετή Ηygrofila την οποία δεν προλαβαίνω να την κλαδεύω. και τις αννούμπιες που βρίσκονταν κάτω από το φως τις μετακίνησα σε σημείο με σκια. Θα ανεβάσω σύντομα καινούργιες φωτογραφίες.
Η έξοδος του νερού στον πυθμένα ακούγεται πολύ καλό αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη θα δουλεύει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01371 seconds with 11 queries