Θέμα: περι TDS...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 07-02-05, 22:01
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από targas21
Πηρα λοιπον το HI 98129 της HANNA.Πως θα ξερω τι μετρησεις TDS θα χρειαζομαι για το ενυδρειο μου?Αυτη τη στιγμη εχω στο ενυδρειο μου 7.4ph 635ms kai 318ppm.Αυτα σε τι σκληροτητες αντιστιχουν?
Αααα... τώρα "έπεσες" στα πολύπλοκα...
Η αγωγιμότητα εξαρτάται σε σχετικά μεγάλο βαθμό από την θερμοκρασία. Οσο ανεβαίνει η θερμοκρασία ενός συγκεκριμένου νερού (πχ του ενυδρείου σου) τόσο θα μεγαλώνει και η αγωγιμότητα.
Από τις τιμές που γράφεις, βγαίνει το συμπέρασμα οτι το όργανο έχει "συντελεστή μετατροπής = 0,5. Δηλαδή, TDS (318ppm) = 0,5 * Αγωγιμότητα (635ms). Βέβαια το μισό του 635 είναι 317,5... αλλά αυτά είναι ψύλλοι στ' άχυρα... τι 317,5... τι 318 ... το ίδιο είναι...
Αν θυμάμαι καλά, το 98129 κάνει αντιστάθμιση θερμοκρασίας.
Δοκίμασέ το με τον εξής τρόπο :
Βάλε σε έναν κουβά νερό βρύσης, μέτρα τη θερμοκρασία και την αγωγιμότητα. Ας πούμε οτι θα σου δείχνει 635ms. Μέτρα τα TDS - ας πούμε οτι θα σου δείχνει 318ppm. Ανέβασε την θερμοκρασία του νερού στον κουβά (ζέστανέ το) 8-10 βαθμούς και ξαναμέτρα την αγωγιμότητα. Θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 635ms. Ξαναμέτρα τα TDS. Θα πρέπει να είναι πάλι 318ppm. Αν δεν είναι, το όργανό σου δεν έχει αντιστάθμιση θερμοκρασίας.

Εχει δεν έχει.... μόλις το βρώ, θα σου στείλω ένα προγραμματάκι για να "βγάζεις" τη σκληρότητα με βάση την αγωγιμότητα και την θερμοκρασία του νερού που μετράς.



ΩΠΑ... μόλις το θυμήθηκα...
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3311
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries