Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 10-12-14, 23:52
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο χρυσοψαράδικό μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81651
η πλάτη και τα πλαϊνά είναι γεμάτα άλγη,
προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί ξέρω πως είναι πολύ φυσικό να έχω άλγη αφού το ενυδρείο είναι σε εξωτερικό χώρο, και μάλιστα αισθητικά εξελίσσετε σαν "Βιοτοπικό χρυσοψαράδικο", τα χρυσόψαρα δε, έχω δει να τσιμπολογάνε.
Η άλγη είναι καφέ και πράσινη







Η άλγη μάλλον είναι κάτι μεταξύ Καφέ άλγη (Brown Algae - diatoms) και Green Dust Algae (Ζωοσπόρια), επίσης παρατήρησα πως υπάρχουν μικρές φυσαλίδες επάνω στην άλγη, σαν και αυτές




Οι απορίες μου είναι αν αυτές οι φυσαλίδες είναι pearling από την άλγη ή τέλος πάντων τι είναι και αν υπάρχει περίπτωση αυτή η άλγη να μου προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στα ψάρια.
Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι μηδενικές σε αμμωνία και νιτρώδη και κάτω από 20 νιτρικά, στα ψάρια δεν έχω παρατηρήσει καμία παράξενη συμπεριφορά, το αντίθετο θα έλεγα, και γενικά δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα, οι απορίες είναι εγκυκλοπαιδικές αλλά και προληπτικές
Green dust ειναι ...
Στα ψαρια δεν προκαλει κανενα προβλημα, ισα ισα που τρεφονται με μικροοργανισμους που βρισκονται πανω σε αυτη.
Το καφε σημειο οπου εχει σε μερικα σημεια ειναι σημαδι οτι αρχιζει να" χαλασει "
Οι φυσαλιδες , ειναι pearling... .τραβαει αρκετα νιτρικα και φωσφορικα .
Κυριως αιτια εμφανισης της ειναι χαμηλο, co2 ,υπερβολικος φωτισμος, πλουσιο νερο.

Σε ενυδρειο με καλο , φωτισμο ειναι προβλημα η συγκεκριμενη αλγη , γιατι προχωραει επάνω στα φυτα. .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries