Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 20-02-07, 23:14
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις του ενυδρείου μου.
Τελικά βρήκα την σελίδα της κατασκευάστριας εταιρείας.
http://www.wromak.com.pl/wromak_en/a..._profil_en.htm
είναι το κάτω δεξιά αλλά σε μαύρο.

Έβαλα άμμο και πέτρες από την pangea στον Αγ.Βασίλειο που το είχα βρει στο forum. Έχει φοβερές πέτρες εκεί και σε χαμηλή τιμή.
http://www.pangea.gr/gr/rocks.shtml
Εγώ πήρα φεγγαρόπετρα και όλυμπος.

Διάλεξα να στρώσω το ενυδρείο με χρυσόψαρα.Πολλοί θα με κατακρίνετε για αυτό αλλά το έκανα για να βλέπει ο μικρός ψαράκια μέσα στο ενυδρείο και να χαίρεται.Φυσικά φρόντισα να βρω που θα τα δώσω πρώτα οπότε όλα καλά όταν θα τα βγάλω.

Ίσως να έκανα λάθος αλλά ακολούθησα την συμβουλή ενός pet-shop και έβαλα βακτήρια στο ενυδρείο μου για να στρώσει πιο γρήγορα όπως μου είπε.Stress zyme λέγεται αυτό που έδωσε και προσθέτω κάθε 7 μέρες 10ml/40lt όπως γράφει στο κουτί.Έκανα καλά?

Από την πρώτη μέρα πήρα ενα πολυtest για να μετράω ΝΟ2 ΝΟ3 ΚΗ PH GΗ
AQUA QUICK TEST της eSHa σε stick.
Έτσι για την ιστορία γράφω κάποιες από τις μετρήσεις.
______7η μέρα__10η μέρα__14η μέρα__18η μέρα
ΡΗ_____7,6_______7,6_______7,9_______7,2
ΚΗ_____10________3_________8________5
GH_____10________17________9________16
NO2____0__________1________0________1
NO3____18________10_______10________10

Τα νούμερα που γράφω δεν είναι σίγουρα γιατί στα stick δεν μπορώ να διακρίνω τα χρώματα με ακρίβεια.Ψάχνοντας στο forum είδα ότι οι περισσότεροι προτιμούν μετρήσεις με σταγόνες και έτσι πήρα και εγώ τέσσερα test της aquarium pharmaceuticals για ΝΟ2 ΝΟ3 ΡΗ και αμμωνία.
Οι μετρήσεις :
_______14η μέρα___18η μέρα
ΡΗ_______8,4_______8,4
Αμμωνία___1________3
ΝΟ2_____0,25______0,50
ΝΟ3______5_________5

Όπως βλέπεται στις ίδιες μέρες που τα χρησιμοποίησα έχουν διαφορές οι μετρήσεις.

Κατά τα άλλα τα χρυσόψαρα πάνε μια χαρά και όλοι στο σπίτι είμαστε ενθουσιασμένοι με το καινούργιο ενυδρείο μας

Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να πάρω και άλλα test σε σταγόνες (GH πχ)
και τι μετρήσεις να περιμένω για στρώσει το ενυδρείο.
Να προσθέσω πως την θερμοκρασία την έχω στους 28 βαθμούς για την διάρκεια του στρωσίματος και μετα θα την κατεβάσω στους 26.
Αποφάσισα να βάλω μέσα 5-6 tropheus ikola kai 5-6 labidochromis,όλα μικρά θα ψάξω να βρω.Ξέρω ότι είναι από διαφορετικές λίμνες αλλά διατροφικά ταιριάζουν.Σκέφτομαι να βάλω και μερικες anubias έτσι για να σπάσει η πολύ πέτρα.Να τις βάλω αφού στρώσει το ενυδρείο;Τι νομίζεται;Γενικά οι όποιες παρατηρήσεις και συμβουλές σας είναι δεκτές.

Τέλος θα προσπαθήσω να βάλω τις επόμενες μέρες και φωτογραφίες για να δείτε,συγνώμη αν σας κουράζω και ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02073 seconds with 11 queries