Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 27-01-16, 10:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρτεμη διατηρώ παρόμοιο πρότζεκτ χρόνια τώρα, έχω σε τέτοια μαύρη λεκάνη 50λτ μονομάχους που μου έχουν δώσει και αναπαραγωγές πολλές φορές.. Αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια στο σκοτεινό περιβάλλον. Φουλ φυτεμένο, χωρις μηχανικο φιλτρο, θερμαντήρας το χειμώνα και το αφήνω στην ησυχία του. Μα½€νο νερό προσθέτω -απο απορροή όσμωσης- και καμιά αλλαγή αν θυμηθώ ποτε. Μια γλάστρα με πάπυρο σε καθε λεκανη προσφερει πολυ σημαντική φίλτρανση.
Αφού σου αρέσουν τα ψάρια δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν χώρο για αυτά.. Εγώ, δεν τα έχεις δει, έχω στο σπίτι μου στη βεράντα "κλείσει" ένα κομμάτι σαν θερμοκήπιο, που έχω τα τροπικά φυτά και ανάμεσά τους τρεις δεξαμενές 50λτ και 75λτ και δυο 20ρες γυάλες για διαχείμανση στα ευαίσθητα φυτά, νούφαρα και ψάρια της λίμνης, αλλά διατηρώ συγχρόνως χωριστά σε αυτά και άλλα μικρά ζωοτόκα (γκάπις, κουνουπόψαρα, εντλερς, μονομάχους) και σαλιγγάρια.. Απλά στις μαύρες δεξαμενές τα ψάρια δεν φαίνονται και δεν προσφερεται ο τροπος αυτος διατηρησης τους για αισθητική αναβάθμιση του χώρου όπως γίνεται με ενα ενυδρειο. Τα έχω κυρίως για πηγή υγρασίας και θερμανσης στο χώρο των φυτων..

Χωρια από αυτά η λίμνη που είδες έξω, καθώς και τα τέσσερα ενυδρεία μου που είναι στο σπίτι με θαλασσινό (μεσογειακό), καραβίδα, μούλτις και το φυτεμένο με τις red cherrries..
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο για τις συμβουλές Πάπυρο θα τους βάλω και equisetum fluviatile και κάποια άλλα φυτά , φίλτρανση θα κάνω χωρίς μεγάλη ροή και έχω σχέδια να στάζει το νερό απο την πλάτη που θα κατασκεύασω πάνω σε φυτά , ξέρω ότι τους αρέσει λίγο σκοτεινό το περιβάλλον τους, θα τους βάλω και φύλλα μουριάς και μοσυσμουλιάς για τις τανίνες αλλά για να τους βλέπω και λίγο σκέφτομαι να πάρω ανοιχτόχρωμη χαλαζιακή άμμο μπέζ . Με την υγρασία δεν φαντάζομαι να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα .... έχω και ορχιδέες στον ίδιο χώρο .
Θέλω να το κάνω μια μικρή όαση μέσα στο σπίτι γιατι το χειμώνα δεν χαίρομαι τις λίμνες μου
Λοιπόν μη χανομαστε, ΚΑΦΕ Να μαθαίνω και για θαλασσινό σιγά σιγά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takolas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή εύχομαι στο νέο σου εγχείρημα!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 26-06-16 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02278 seconds with 11 queries