Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 26-04-10, 14:44
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση?

Διάβασα στο forum ότι στην επιλογή θερμοστάτη πρέπει να υπολογίσουμε 1 watt ανά λίτρο. Δηλαδή αν πάρω ένα θερμοστάτη wager 200 για ενυδρείο 120 υπάρχει πρόβλημα?

Στο στρώσιμο του ενυδρείο με μπόλι δεν ενδέχεται να μεταφερθούν ασθενειες στο καινούριο ενυδρείο? Και τι ακριβώς παίρνεις από το φίλτρο σαν μπόλι? Πως μπορώ να ξέρω ότι είναι καλό? Αν το κάνεις με αμμωνία και βακτήρια υπάρχει πρόβλημα?

Τα anubias ενυδρεία είναι αξιοπιστα? Διάβασα από άλλους χρήστες ότι προτιμούν τα juwel.


Σαν διακόσμηση στο βυθό μπορώ να χρησιμοποιήσω κοχύλια που έχω ήδη αν πρωτα τα καθαρίσω βράζοντας τα?

Ενδιαφέρομαι να στήσω ένα ενυδρείο με guppy για αρχή ή sunset platies. Πόσα λίτρα ενυδρείο να προτιμήσω? Χώρος υπάρχει αλλά είναι και το κόστος που δεν θέλω να υπερβει τα 400-500 Ε.

Από φυτά μου αρέσει το κερατόφυλλο αλλά δεν έχω καταλάβει. Φυτεύεται ή μόνο επιπλέει στην επιφάνεια? Και κάποιες ανουμπίες είδα που είναι εύκολες στην φροντίδα.


Και μια χαζή ερώτηση. Χωρίς χρονοδιακόπτη οι λάμπες μένουν αναμένες μονίμως, θα πρέπει να τις σβήνω όπως οποιοδήποτε άλλο φωτιστικό?


Και κάτι τελευταίο. Τα pet city σαν αλυσίδα είναι αξιόπιστα? Εννοώ να πάω με μια λίστα και να πάρω τα περισσότερα που χρειάζομαι απο κει? Δεν με ενοχλεί καθόλου το ψάξιμο και στην τελική μπορείς φαντάζομαι να βρεις καλύτερα πράγματα αν ψάξεις . Γνωρίζετε το ωράριο τους δευτέρα τετάρτη? Είναι κλειστά το απόγευμα?

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός και ρωτάω αυτονόητα πράγματα αλλά θέλω να ξεκινήσω καλά και να μην διορθώνω στην πορεία λάθη που θα μπορούσα να είχα αποφύγει. Λάθη σίγουρα θα γινουν αλλά ελπίζω στην βοήθεια και τις συμβουλές σας!!! Θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σοβαρά και υπευθυνα μπορώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01926 seconds with 11 queries