Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-10-10, 23:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Γυάλινος DIY CO2 reactor

Εδώ και καιρό "ζαχάρωνα" τον πολύ κομψό διαχυτήρα της ELOS,

http://www.youtube.com/watch?v=hM6DLRuEzHk&hd=1

αλλά η τιμή του ήταν απαγορευτική για μένα. Υπάρχουν αντίστοιχες κατασκευές στο youtube και αλλού με μπουκάλια πλαστικά, μπιμπερό (α-λα Tsamis) κ.α., αλλά ήθελα κι εγώ να κάνω κάτι γυάλινο.

Οπότε, εχουμε και λέμε:

Υλικά:
1. Ογκομετρικός σωλήνας 250ml (για το ενυδρείο μου που είναι 160λτ. περίπου, πρέπει να είναι ΟΚ..). Σαν αυτόν
http://www.instrand.gr/ViewShopProdu...oductId=282010
(mods: ας βγει το λινκ αν θεωρείται διαφήμιση)
Προσοχή, να είναι από απλό γυαλί, όχι πυρίμαχο, tempered, ή ότιδήποτε άλλο.

2. ποτηροτρύπανα για γυαλί, των 4mm, 5mm και 15mm.
3. Προστατευτικά γυαλιά για τα μάτια μας...

Εκτέλεση:
1. Κόβουμε τον ογκομετρικό κύλινδρο στο ύψος που θέλουμε (εγώ αφαίρεσα 5-6 πόντους). Αυτό το έκανα σε ειδικό μαγαζί, αλλά και σε τζαμάδικο μάλλον γίνεται.

2. Ο ογκομετρικός σωλήνας έχει χρωματιστές διαβαθμήσεις/γραμμούλες πάνω του και ενδείξεις για ml συνήθως - αυτά αν μας ενοχλούν φεύγουν βουτώντας το σωλήνα σε κεζάπ για λίγη ώρα και μετά "ξύνοντας" τα υπολοίματα με πιστωτική κάρτα για να φύγουν. ΠΡΟΣΟΧΗ στο κεζάπ αν ακολουθηθεί αυτό το βήμα - είναι υδροχλωρικό οξύ - οπωσδήποτε γάντια/γυαλιά και μακρυά από μεταλικά αντικείμενα και οποιοδήποτε άλλο χημικό (χλωρίνες, σαπούνια, κλπ). Καλό πλύσιμο στο τέλος.

3. Με τα ποτηροτρύπανα ανοίγουμε τρύπες όπως στο σχήμα παρακάτω, για την είσοδο του νερού και CO2, και για τις βεντούζες, αν θέλουμε.
ΠΡΟΣΟΧΗ στο τρύπημα του γυαλιού - πολύ λίγη πίεση, λίγες στροφές στο δράπανο, και νεράκι που και πού να μη ζεσταίνεται το τρυπανάκι. Φοράμε πάντα προστατευτικά γυαλιά κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.

4. Για να συγκρατηθούν οι βεντούζες, παίρνουμε ένα πλαστικό μπουλόνι/παξιμάδι των 4 ή 5 mm, και το βιδώνουμε ώστε το γυαλί να συγκρατείται από το παξιμάδι, ενώ η κεφαλή του μπουλονιού να μπαίνει στην υποδοχή της βεντούζας. Πιθανότατα υπάρχει και καλύτερος τρόπος για να γίνει αυτό.
Εγώ προς το παρόν - επειδή δεν έχω πάρει τα μπουλονάκια ακόμα, συγκράτησα μία βεντούζα με tie-wrap, αλλά θα το αφαιρέσω αργότερα και θα κάνω τις βεντούζες "μόνιμες" στον κύλινδρο, για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

5. Συνδέουμε την παροχή του co2 και του νερού από κυκλοφορητή σφηνώνοντας απαλά τους σωλήνες στις τρύπες που ανοίξαμε (γι'αυτό έγιναν 1mm στενότερες από τις διαμέτρους του κάθε σωλήνα).

Αυτά προς το παρόν - βάζω και μερικές εικόνες. Είναι λίγο πρόχειρο γιατί μόλις το τελείωσα. Εκτός από την αφαίρεση του tie-wrap σκοπεύω να βάλω και διαφανή σωλήνα από τον κυκλοφορητή, γιατί αυτό το πράσινο της eheim βγάζει μάτι. Το σωληνάκι του διοξειδίου θα μπει σε μαύρο χρώμα για να κρύβεται καλύτερα κι αυτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img300.JPG
Εμφανίσεις:  700
Μέγεθος:  263,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img301.jpg
Εμφανίσεις:  797
Μέγεθος:  68,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Co2reactor.jpg
Εμφανίσεις:  696
Μέγεθος:  26,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01880 seconds with 12 queries